PROŚBA o UWAGI: Projekt regulaminu CARACAL (Rules of Procedure) – stanowisko Stowarzyszenia – 15 lipca godz. 12:00
The passenger plane on a background an landscape

Podczas ostatniego spotkania CARACAL (1-2 lipca 2019) Komisja poddała pod dyskusję m.in. zmieniony projekt regulaminu przyszłych spotkań CARACAL – Rules of Procedure (dokument w załączeniu). Z perspektywy przemysłu wnosi on wiele pozytywnych kwestii, a mianowicie:

 • niezmieniona rola obserwatorów CARACAL (tj. A.I.S.E., DUCC, itp.),
 • dokumenty CARACAL (dokumenty przed posiedzeniem, protokoły, dokumenty po posiedzeniu) dostępne publicznie,
 • przebieg spotkań CARACAL dotyczących CLP w sesji otwartej (tj. obserwatorzy CARACAL będą mogli domyślnie uczestniczyć w spotkaniu).

Jednak w następstwie publikacji dokumentu Komisji kilka państw członkowskich przedstawiło uwagi (w załączeniu), które:

 • nie popierają domyślnych sesji otwartych CLP podczas spotkań CARACAL

lub

 • proponują wprowadzenia spotkań wyłącznie dla państw członkowskich (jako podgrupy lub ograniczone spotkania).

Państwa członkowskie, o których mowa to: Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania. W szczególności komentarz Belgii (w załączeniu) otrzymał wsparcie od innych państw członkowskich (Francja, Holandia, Dania i Wielka Brytania). Polska nie zabierała głosu w tej dyskusji.

W związku z powyższym oraz obawą przemysłu w zakresie utraty transparentności procedowania w zakresie rozporządzenia CLP, w załączeniu przekazujemy Państwu stanowisko Stowarzyszenia (spójne ze stanowiskiem DUCC – w załączeniu), z uprzejmą prośbą o uwagi w terminie do 15 lipca, do godz. 12.00. Stanowisko zostanie następnie przekazane do Biura ds. Substancji Chemicznych, z prośbą o wsparcie naszych postulatów na ewentualnych dalszych etapach dyskusji.

W stanowisku Stowarzyszenia podkreślamy potrzebę:

 • utrzymania otwartych sesji CLP w ramach spotkań CARACAL – możliwość nieograniczonego udziału ekspertów z branży
 • zapewnienia pełnej transparentności dokumentów – brak anonimizacji podsumowań ze spotkań
 • udziału w konsultacjach zmian załącznika VI rozporządzenia CLP na każdym etapie

Załączniki:

02 – SE_comments_CA_58_2019_CARACAL_Rules_of_procedure 04 – IT_comments_CA_58_2019_Caracal_RoPs 06 – DK_comments_CA_57_and_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 08 – ES_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 09 – ES_comments_track_changes_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 10 – SMEUnited_additional_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 11 – DE_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 12 – SK_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 13 – ClientEarth_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 15 – EEB_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 16 – FI_comments_CA_57_2019_CA_58_2019_CARACAL_RoPs_and_Delegated_Acts 17 – NL_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 18 – EL_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 20 – HU_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs 24 – Cefic_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs

19 – DUCC_comments_CA_58_2019_CARACAL_RoPs

32 – CA_58_2019_Draft_revised_CARACAL_Rules_of_Procedure (003)

Stanowisko PSPKiD CARACAL RoP_12.07.2019

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

 • Przyjazna Czystość,
 • Charter 2010,
 • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
 • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.