ZAPROSZENIE | szkolenie online “Zmiany w akcyzie, czyli nowe obowiązki w branży kosmetycznej i detergentowej” | Szymon Parulski, Dawid Rusiński | 16 lutego 2022

Od 1 lutego 2022 roku zaczną obowiązywać nowe zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy, tzw. e-DD. Wyroby te są powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i detergentowym. Od lipca minionego roku istnieje natomiast obowiązek składania deklaracji podatkowych przez firmy wykorzystujące wyroby akcyzowe zwolnione z akcyzy lub opodatkowane zerową stawką akcyzy, które dotychczas nie posiadały takich obowiązków. Co więcej, w Sejmie trwają prace nad kolejnymi nowelizacjami przepisów w zakresie podatku akcyzowego.

Pragniemy zaprosić serdecznie Państwa do udziału w szkoleniu online z cyklu LEGISLACJA DLA BIZNESU zatytułowanym „Zmiany w akcyzie, czyli nowe obowiązki w branży kosmetycznej i detergentowej”. Szkolenie organizuje Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, a poprowadzą je Pan Szymon Parulski i Pan Dawid Rusiński z kancelarii Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

Szkolenie odbędzie się 16 lutego 2022 (środa), w godzinach 10:00 – 15:30.

 

Cel szkolenia

Na przełomie roku 2020/2021 trwały intensywne prace nad nowelizacją ustawy akcyzowej. Efektem tych prac jest: nowelizacja ustawy akcyzowej z 10 grudnia 2020 r. oraz nowelizacja ustawy akcyzowej z 30 marca 2021 r.

Zmiany dotyczą w znacznym zakresie działalności przedsiębiorców z sektora branży kosmetycznej i detergentowej na co dzień zużywających wyroby akcyzowe. Nowelizacja całkowicie modyfikuje dotychczasowy sposób dokonywania rejestracji akcyzowej. Co istotne, obowiązki rejestracji dotyczą, także podmiotów już zarejestrowanych na potrzeby akcyzowe (posiadających AKC-PR). Nowelizacja wprowadza również zmiany w zakresie obowiązku zastąpienia papierowego dokumentu dostawy – elektronicznym (e-DD).

Nowelizacja wprowadza także obowiązek składania deklaracji akcyzowych przez podmioty, które dotychczasowo nie miały takiego obowiązku, a więc również przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, korzystających ze zwolnień od akcyzy lub zerowej stawki. Co istotne deklaracje obejmują nie tylko alkohol etylowy, ale również wyroby ropopochodne, powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Nowelizacja wprowadza także modyfikacje w zakresie ewidencji akcyzowych.

Podczas szkolenia Prelegenci omówią nowe obowiązki. Na bazie swoich doświadczeń, wskażą praktyczne rozwiązania zagadnień akcyzowych oraz udzielą odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania z zakresu akcyzy.

Agenda szkolenia:

Agenda szkolenia_16022022

Pracownicy firm członkowskich Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego otrzymują atrakcyjne rabaty. Niższe opłaty proponujemy także osobom, które zgłoszą swój udział do dnia 7 lutego 2022 roku.

Cena dla uczestnika z Firmy Członkowskiej Stowarzyszenia do 7 lutego 2022

550 zł + VAT
Cena dla uczestnika spoza Stowarzyszenia do 7 lutego 2022

800 zł + VAT

Cena dla uczestnika z Firmy Członkowskiej Stowarzyszenia po 7 lutego 2022

700 zł + VAT

Cena dla uczestnika spoza Stowarzyszenia po 7 lutego 2022

1 000 zł + VAT

 

Tu dokonają Państwo rejestracji: https://zmianywakcyzie.konfeo.com/pl/groups

Osoby, które zgłoszą swój udział, otrzymają link do aplikacji Microsoft Teams.

 

 

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.