ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE ONLINE | „Produkty do higieny i dezynfekcji – detergenty, kosmetyki czy biocydy – badania, oznakowanie i rejestracja produktów biobójczych” | dr Karolina Pastuszko | 9 czerwca 2021

Zapraszamy do udziału w szkoleniu online z cyklu LEGISLACJA DLA BIZNESU zatytułowanym „Produkty do higieny i dezynfekcji – detergenty, kosmetyki czy biocydy – badania, oznakowanie i rejestracja produktów biobójczych”, które poprowadzi dla Państwa Pani dr Karolina Pastuszkoekspert z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dysponująca wieloletnim doświadczeniem w rejestracji produktów biobójczych, szczególnie w zakresie procedur europejskich.

Szkolenie zostanie przeprowadzone 9 czerwca 2021 (środa), w godzinach 10:00 – 15:00. Osoby, które zgłoszą swój udział, otrzymają link do aplikacji Microsoft Teams.

———————————-

Lata 2020 – 2021 – ze względu na pandemię COVID-19 – to bez wątpienia lata preparatów do zachowania higieny, w szczególności do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Ich szeroka dostępność na rynku jest kluczowa z punktu widzenia profilaktyki zachorowań, bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi. Dla wielu firm produkcja preparatów kosmetycznych i detergentowych służących do utrzymania czystości, czy zachowania higieny to ogromna szansa biznesowa. Zachowanie higieny często wiąże się również z dezynfekcją.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku preparatów do dezynfekcji, w tym tak potrzebnych w obliczu pandemii preparatów o działaniu bakterio- i wirusobójczym, będących wyrobami biobójczymi, należy spełnić wymogi prawne wynikające z przepisów europejskich i krajowych:

 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych oraz rozporządzeń wykonawczych;
 • Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych.

O klasyfikacji produktu często decyduje deklarowane przez producenta działanie lub zastosowanie. W wielu przypadkach granica pomiędzy obszarem kosmetyków czy detergentów a produktów biobójczych jest bardzo wąska i łatwa do przekroczenia, a konsekwencje nieznajomości wymogów prawnych mogą być bardzo dotkliwe dla przedsiębiorstwa. W trakcie szkolenia omówione zostaną zagadnienia dotyczące właściwej klasyfikacji produktów przeznaczonych do szeroko pojętego zachowania czystości i dezynfekcji, z uwzględnieniem – budzących wątpliwości producentów i organów nadzoru – deklaracji działania produktów oraz zostaną wskazane wymogi umożliwiające uzyskanie pozwolenia na produkty biobójcze, co stanowi niezbędny warunek umożliwiający sprzedaż biocydów na rynkach krajów UE, w tym w Polsce.

Program szkolenia znajdą Państwo TU:

Szkolenie_agenda_09062021 fin

Uczestnicząc w szkoleniu uzyskają Państwo niezbędną wiedzę w zakresie:

 • definicji i wymogów prawnych w odniesieniu do produktów biobójczych, szczególne produktów do dezynfekcji
 • produktów z pogranicza „biocyd – kosmetyk”, „biocyd – detergent” (studium przypadków)
 • deklaracji w zakresie higieny i dezynfekcji
 • badań potwierdzających działanie dezynfekujące produktu biobójczego
 • „szybkiej ścieżki” rejestracji produktów biobójczych do dezynfekcji oraz losu produktu po 180 dniach
 • regularnych ścieżek rejestracji w procedurze narodowej i procedurach UE.

Do udziału w szkoleniu zapraszamy szczególnie:

 • Pracowników odpowiedzialnych za proces rejestracji produktów biobójczych
 • Pracowników działów kontroli jakości
 • Pracowników działów badawczo-rozwojowych i działów wdrożeń
 • Pracowników laboratoriów

Uwaga! Pracownicy firm członkowskich Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego otrzymują atrakcyjne rabaty. Niższe opłaty proponujemy także osobom, które zgłoszą swój udział do dnia 28 maja 2021roku.

Tu dokonają Państwo rejestracji: https://produktdodezynfekcji.konfeo.com/pl/groups

Zapraszamy!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

 • Przyjazna Czystość,
 • Charter 2010,
 • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
 • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.