Podsumowanie konferencji uzgodnieniowej w MF | skażalniki etanolu

Delegacja PSPKD została zaproszona do udziału w konferencji uzgodnieniowej pod przewodnictwem Jarosława Nenemana Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnego m. in. za politykę podatkową – zorganizowanej w związku z zakończeniem konsultacji społecznych w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków skażających alkohol etylowy (nr 775 w wykazie prac legislacyjnych MF). Konferencja odbyła się 20 maja 2024 w siedzibie Ministerstwa Finansów.

Branże kosmetyczną, detergentową i biobójczą reprezentowały dr Anna Oborska – dyrektor generalna PSPKD oraz Agata Jurek-Iwińska – specjalista ds. technicznych i legislacyjnych PSPKD.

W spotkaniu Ministrowi Jarosławowi Nenemanowi towarzyszyli przedstawiciele Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier oraz Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej. Branżę produktów do dezynfekcji i odbiorców tych produktów reprezentowali przedstawiciele:

 • Krajowej lzby Gospodarczej
 • Ogólnopolskiej lzby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED
 • MEDISEPT Sp. z o.o.
 • Związek Powiatowych Publicznych Zakładów opieki Zdrowotnej Województwa Podkarpackiego
 • Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
 • Linegal Chemicals sp. z o.o.
 • Orlen Oil sp. z o.o.
 • Porozumienie Zielonogórskie
 • HBGS FINANSE SA
 • Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Podczas spotkania przedstawione zostały najważniejsze kwestie przekazane wcześniej w stanowisku Stowarzyszenia, w tym postulaty:

 • utrzymania możliwości dalszego stosowania alkoholu etylowego skażonego alkoholem izopropylowym (10 000 ml na 1 hl 100% alkoholu etylowego) do produkcji produktów biobójczych w opakowaniach powyżej 500 ml (do 5000 ml), również w postaci płynu, bez wskazania konkretnego odbiorcy i sposobu stosowania;
 • rozszerzenie możliwości skażania alkoholu etylowego do produkcji produktów biobójczych ketonem etylowo-metylowym (1 l w ilości minimalnej na 1 hl alkoholu etylowego 100%) w opakowaniach o pojemności powyżej 500 ml (do 5000 ml).

W rozmowie z Ministrem wyraziliśmy poparcie dla prac podejmowanych w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów oraz działań zmierzających do wyeliminowania nadużyć związanych z nielegalnym odzyskiem alkoholu etylowego. Podkreśliliśmy, że w ocenie PSPKD proponowana zmiana nie przyczyni się do realizacji tych dwóch założeń – nie ograniczy możliwości wewnątrzwspólnotowego przepływu produktów skażanych alkoholem izopropylowym produkowanym na terytorium innych krajów UE.

Pan Minister zapewnił o woli dalszego dialogu z reprezentantami przemysłu i użytkownikami produktów do dezynfekcji, celem wypracowania najlepszych rozwiązań.

Stowarzyszenie pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Finansów na dalszych etapach procedowania zmiany projektu.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Następny nadchodzące wydarzenie
19 czerwiec 2024
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

 • Przyjazna Czystość,
 • Charter 2010,
 • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
 • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.