ZAPROSZENIE | „Zielone jest nieuniknione – nowe obowiązki czy szansa? – jubileuszowe forum branży kosmetycznej i detergentowej” | Warszawa, 4 października 2022

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w roku 2022 świętuje jubileusz 30-lecia. Cieszymy się, że razem z Państwem udało nam się zbudować organizację, w której konkurujące ze sobą firmy – ponad 150 podmiotów – potrafią ze sobą współdziałać i wspólnie budować przyjazne dla biznesu otoczenie. Poprzez naszą przynależność do Cosmetics Europe, A.I.S.E. i FEA tworzymy wspólny front narodowych stowarzyszeń, jako reprezentacji europejskiego i polskiego przemysłu kosmetycznego i detergentowego.

Z okazji jubileuszu, pragnę serdecznie zaprosić Państwa do udziału w konferencji „Zielone jest nieuniknione – nowe obowiązki czy szansa? – jubileuszowe forum branży kosmetycznej i detergentowej”. Konferencja odbędzie się 4 października 2022, w Warszawie

Konieczność wdrożenia zmian obejmujących działania na rzecz ochrony środowiska nie budzi już żadnych wątpliwości, choć nadal budzi uczucie niepewności i nierzadko obawy.

Koniec roku 2022 i początek roku 2023 będą dla branż kosmetycznej i detergentowej czasem szczególnym, ponieważ czeka nas szereg projektów bardzo ważnych zmian legislacyjnych, do których każde przedsiębiorstwo będzie musiało szybko się dostosować. Zmiany dotyczyć będą każdego producenta wprowadzającego produkty do obrotu i z pewnością będą wiązały się z nimi dodatkowe koszty.

Spójrzmy jednak na wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem, jako na okazję do wspierania wzrostu gospodarczego Firm i jeden z wiodących elementów strategii ich rozwoju. Elementem, który z jednej strony jest wymuszany przez zmieniające się horyzontalne prawo, a z drugiej – poprzez rosnącą świadomość i oczekiwania użytkowników produktów.

Kwestie środowiskowe są coraz silniejszym bodźcem decydującym o wyborach podejmowanych przez konsumentów. Segregacja odpadów, ograniczanie marnowania żywności i ograniczanie zużycia wody, to dziś najczęściej deklarowane proekologiczne zachowania. Coraz większa grupa deklaruje także poszukiwanie informacji o wpływie na środowisko produktów, które kupują. Liczni są skłonni zapłacić wyższą cenę za produkty bardziej przyjazne środowisku. Prośrodowiskowe postawy będą elementem budowania dobrego wizerunku Firm i Marek, trwałych przewag konkurencyjnych i potencjału eksportowego produktów branż kosmetycznej i detergentowej.

Uczestnicząc w Forum zdobędą Państwo wiedzę, która pomoże dobrze przygotować Firmy i procesy prowadzone w Państwa Firmach do zmian w otoczeniu prawnym – na gruncie prawa europejskiego i polskiego. Spojrzymy na nie z perspektywy obu branż – kosmetycznej i detergentowej. Zaakcentujemy to co dla nich wspólne oraz to, co specyficzne.

Wykład inauguracyjny – nawiązujący do tytułu konferencji „Czy zielone jest nieuniknione?” wygłosi Pani Małgorzata Wadzińska – prezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Będziemy mieli zaszczyt gościć także Pana dr Andrzeja Grzyba – wieloletniego europosła a obecnie posła na Sejm RP, przewodniczącego poselskiego zespołu ds. Nowego Zielonego Ładu, który omówi Europejski Zielony Ład jako kluczową politykę UE.

Do udziału w charakterze prelegentów zaprosiliśmy także przedstawicieli najważniejszych dla naszych branż interesariuszy. Swój udział w konferencji potwierdzili m. in. eksperci Cosmetics Europe, A.I.S.E., FEA, IKW – Birgit Huber, John Chave, Sascha Nissen i Alain D’Haese – którzy przedstawią perspektywę europejską. Uczestnicy konferencji wysłuchają także wystąpień przedstawicieli polskich władz. Krajową perspektywę zmian legislacji przedstawią Pan dr Andrzej Kalski reprezentujący Biuro ds. Substancji Chemicznych oraz Pani Izabela Burzyńska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W Forum nie może zabraknąć głosu przedstawicieli biznesu – o procesach zmian, dla których głównym impulsem i inspiracją są kwestie środowiskowe, powiedzą przedstawiciele producentów, dystrybutorów surowców, retailera a także organizacji otoczenia biznesu – Rekopol i Eko-Pak.

Program Forum znajdą Państwo tu:

PSPKD_30lecie

PACDI_30anniversary

Do udziału w Forum zapraszamy szczególnie:

 • Właścicieli i kadrę zarządzającą
 • Pracowników działów odpowiedzialnych za projekty wiązane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska
 • Pracowników działów kontroli jakości, badawczo-rozwojowych, technologicznych i działów wdrożeń
 • Pracowników działów marketingu i rozwoju produktu

Patronami Forum są:

 • A.I.S.E.
 • Cosmetics Europe
 • FEA
 • Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów (PTCK)
 • Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA
 • Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Wydarzenie patronatem medialnym objęły najważniejsze wydawnictwa i portale branżowe:

 • SOFW Journal
 • Biotechnologia
 • Chemia i Biznes
 • Przemysł Kosmetyczny
 • Świat Przemysłu Kosmetycznego
 • Wiadomości Kosmetyczne
 • Wirtualne Kosmetyki

Tu dokonają Państwo rejestracji: https://zielone-jest-nieuniknione.konfeo.com/pl/groups

Serdecznie zapraszam,

Anna Oborska

dyrektor generalna, wiceprezes zarządu

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

 • Przyjazna Czystość,
 • Charter 2010,
 • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
 • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.