Zapraszamy do udziału w szkoleniu online z cyklu LEGISLACJA DLA BIZNESU zatytułowanym „Produkty do higieny i dezynfekcji – detergenty, kosmetyki czy biocydy – badania, oznakowanie i rejestracja produktów biobójczych”, które poprowadzi dla Państwa Pani dr Karolina Pastuszko – ekspert z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dysponująca wieloletnim doświadczeniem w rejestracji produktów biobójczych, szczególnie w zakresie procedur europejskich.
Szkolenie zostanie przeprowadzone 9 czerwca 2021 (środa), w godzinach 10:00 – 15:00. Osoby, które zgłoszą swój udział, otrzymają link do aplikacji Microsoft Teams.
———————————-
Lata 2020 – 2021 – ze względu na pandemię COVID-19 – to bez wątpienia lata preparatów do zachowania higieny, w szczególności do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Ich szeroka dostępność na rynku jest kluczowa z punktu widzenia profilaktyki zachorowań, bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi. Dla wielu firm produkcja preparatów kosmetycznych i detergentowych służących do utrzymania czystości, czy zachowania higieny to ogromna szansa biznesowa. Zachowanie higieny często wiąże się również z dezynfekcją.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku preparatów do dezynfekcji, w tym tak potrzebnych w obliczu pandemii preparatów o działaniu bakterio- i wirusobójczym, będących wyrobami biobójczymi, należy spełnić wymogi prawne wynikające z przepisów europejskich i krajowych:
- Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych oraz rozporządzeń wykonawczych;
- Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych.
O klasyfikacji produktu często decyduje deklarowane przez producenta działanie lub zastosowanie. W wielu przypadkach granica pomiędzy obszarem kosmetyków czy detergentów a produktów biobójczych jest bardzo wąska i łatwa do przekroczenia, a konsekwencje nieznajomości wymogów prawnych mogą być bardzo dotkliwe dla przedsiębiorstwa. W trakcie szkolenia omówione zostaną zagadnienia dotyczące właściwej klasyfikacji produktów przeznaczonych do szeroko pojętego zachowania czystości i dezynfekcji, z uwzględnieniem – budzących wątpliwości producentów i organów nadzoru – deklaracji działania produktów oraz zostaną wskazane wymogi umożliwiające uzyskanie pozwolenia na produkty biobójcze, co stanowi niezbędny warunek umożliwiający sprzedaż biocydów na rynkach krajów UE, w tym w Polsce.
Program szkolenia znajdą Państwo TU:
Uczestnicząc w szkoleniu uzyskają Państwo niezbędną wiedzę w zakresie:
- definicji i wymogów prawnych w odniesieniu do produktów biobójczych, szczególne produktów do dezynfekcji
- produktów z pogranicza „biocyd – kosmetyk”, „biocyd – detergent” (studium przypadków)
- deklaracji w zakresie higieny i dezynfekcji
- badań potwierdzających działanie dezynfekujące produktu biobójczego
- „szybkiej ścieżki” rejestracji produktów biobójczych do dezynfekcji oraz losu produktu po 180 dniach
- regularnych ścieżek rejestracji w procedurze narodowej i procedurach UE.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy szczególnie:
- Pracowników odpowiedzialnych za proces rejestracji produktów biobójczych
- Pracowników działów kontroli jakości
- Pracowników działów badawczo-rozwojowych i działów wdrożeń
- Pracowników laboratoriów
Uwaga! Pracownicy firm członkowskich Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego otrzymują atrakcyjne rabaty. Niższe opłaty proponujemy także osobom, które zgłoszą swój udział do dnia 28 maja 2021roku.
Tu dokonają Państwo rejestracji: https://produktdodezynfekcji.konfeo.com/pl/groups
Zapraszamy!