Spotkanie ekspertów branży kosmetycznej w Bolonii – w roku 2020 bez wychodzenia z domu

Kto planował w roku 2020 udział w targach kosmetycznych COSMOPROF BOLOGNA, stracił wprawdzie szansę na zjedzenie u źródła spaghetti bolognese, czy pierożków tortellini, ale poza tym mógł zrealizować wszystkie cele biznesowe. Polskie firmy zaprezentowały swoje marki i produkty pod wspólnym szyldem #PolishBeauty podczas wirtualnej edycji targów WECOSMOPROF. Partnerem polskiego pawilonu #PolishBeauty podczas targów było Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), a jednym z ekspertów i prelegentów – dr Anna Oborska – dyrektor generalny i wiceprezes Stowarzyszenia.

Prognozy eksperckie wskazują, że mimo dalszej niepewności gospodarczej, w branży kosmetycznej w najbliższych latach prognozowane są wzrosty sprzedaży. Przede wszystkim za sprawą olbrzymiego potencjału eksportowego, który charakteryzuje polskie marki.

Ogólnoświatowa pandemia Covid-19 postawiła pod znakiem wiele z dotychczas stosowanych rozwiązań. Nowe zalecenia i obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne państw Europy i Świata spowodowały m. in., konieczność rezygnacji z wydarzeń gromadzących duże grupy uczestników, w tym z targów. Ten los podzieliły targi COSMOPROF BOLOGNA.

Ponieważ branża kosmetyczna, to branża ogromnie innowacyjna, wkrótce w miejsce tradycyjnych targów pojawiła się nowa propozycja, przenosząca je do przestrzeni wirtualnej. Nowa formuła COSMOPROF BOLOGNA w wersji online przybrała nazwę WECOSMOPROF – jej pierwsza – próbna edycja – odbyła się w czerwcu 2020 roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników z całego świata. Wzięło w nich udział ponad 3 000 wystawców i ponad 40 000 kupców. Polskę reprezentowało ponad 180 firm, stawiając nasz kraj jako piąty pod względem liczebności wystawców. Już 5 października 2020 rozpoczęła się edycja druga. Statystyki dotyczące drugiej edycji, która jeszcze trwa, pojawią się wkrótce.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), zrzeszając ponad 140 działających w Polsce firm z branży kosmetycznej i detergentowej, zostało zaproszone do współpracy przy targach WECOSMOPROF przez operatora specjalnego programu promocji polskiej branży kosmetycznej, który towarzyszył wirtualnym targom – firmę Berm Creative Production Group. Berm, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, zorganizował pod wspólnym szyldem #PolishBeauty cykl działań promujących polską gospodarkę, potencjał polskiego sektora kosmetycznego i polskie marki kosmetyczne.

Zorganizowane przez firmę Berm streamingi promujące sektor, webinary oraz spotkania z ekspertami branżowymi stworzyły doskonałą bazę wiedzy i platformę do nawiązywania nowych kontaktów handlowych. – mówi dr Anna Oborska – dyrektor generalny i wiceprezes PSPKD – Udział polskich firm w targach pokazał odwiedzającym je gościom z całego świata siłę, atrakcyjność oraz kompleksowość polskiej branży kosmetycznej.

Dr Anna Oborska w panelu eksperckim wygłosiła dwa wykłady:

  • Do regulations kill innovation in cosmetic business? Responsible advertisement of cosmetic products
  • Skin permeation – the key factor in activity of cosmetic ingredients

W bloku eksperckim Stowarzyszenia uczestnicy mogli wysłuchać także dr Iwony Białas (CosmetoSAFE Consulting), Elżbiety Karwik i Aleksandry Lemle (Be the Sky Girl) oraz Agnieszki Tkaczyńskiej (Zaa-Zoo-Laa) – ich wystąpienia poświęcone były tematyce z zakresu oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, trendów i innowacji w produktach kosmetycznych oraz zagadnień zrównoważonego rozwoju, w tym ekoprojektowania.

Wirtualne targi WECOSMOPROF, z silną reprezentacją polskich firm kosmetycznych, mogły się odbyć dzięki licznym szybko podejmowanym działaniom. Jedną z kluczowych była bezprecedensowa decyzja podjęta przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju o dostosowaniu zasad programu promocji branży kosmetycznej  w ramach poddziałania 3.3.2 „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) do realiów Covid-19. Ta zmiana dała szansę obecności w wirtualnym wydarzeniu licznym polskim firmom. Wszyscy oceniają je jako ogromnie udane.

W tej chwili nie ma już wątpliwości, że rozwiązanie przejściowe, stworzone ze względu na trwającą pandemię Covid-19, zostało bardzo dobrze przyjęte przez odbiorców. Firmy wskazują dodatkowo na rozliczne korzyści przejścia z hal wystawienniczych do przestrzeni wirtualnej – mówi dr Anna Oborska .

Zalety tego rozwiązania, to przede wszystkim:

  • rozwiązanie przyjazne dla firm małych i mikro – niższy koszt umożliwia udział także tym z nich, które w targach tradycyjnych – ze względów finansowych i organizacyjnych – nie mogły uczestniczyć
  • wydarzenia prezentowane on-line żyją dłużej – zainteresowanie kontrahenci mogą wracać do oglądania materiałów promocyjnych w dogodnym dla siebie czasie – także po zakończeniu targów

Już teraz Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego zachęca wszystkich działających w branży kosmetycznej do śledzenia informacji o listopadowej edycji wirtualnych targów COSMOPROF ASIA. Jest duża szansa, że i tu, dzięki przychylności Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii , będzie możliwe utworzenie polskiego pawilonu #PolishBeauty. Nie ma wątpliwości, że warto.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.