Reprezentacja PSPKD u Ministra Waldemara Sługockiego (MRiT)

Pan Waldemar Sługocki – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiedzialny m.in. za innowację oraz politykę przemysłową, spotkał się w piątek, 17 maja 2024, z reprezentacją Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. W spotkaniu ze strony Ministerstwa uczestniczyli także Pan Piotr Zabadała – zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej oraz Pani Beata Wołczuk – naczelnik Wydziału Regulacji Przemysłowych w Departamencie Innowacji i Polityki Przemysłowej. Branże kosmetyczną i detergentową reprezentowały dr Anna Oborska – dyrektor generalna PSPKD oraz Katarzyna Żandarska – kierownik ds. technicznych i legislacyjnych PSPKD.

To bardzo ważne, bo pierwsze spotkanie z Panem Waldemarem Sługockim, który tekę ministerialną objął w grudniu 2023.

Podczas spotkania poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z kształtującymi się na poziomie UE sektorowymi rozwiązaniami legislacyjnymi oraz inicjatywami wynikającymi z Europejskiego Zielonego Ładu, podkreślając ich istotny wpływ na funkcjonowanie reprezentowanych przez PSPKD branż.

Spotkane było również szansą na zwrócenie uwagi na aktualnie prace w zakresie rozporządzenia detergentowego – zapewnienie zgodności z przepisami nie powinno hamować innowacji oraz proekologicznych rozwiązań w zakresie produktów, wskazaliśmy środki czystości oparte na mikroorganizmach, czy też dalsze ograniczenia zawartości związku fosforu w detergentach jako przykłady takich działań. Zasugerowaliśmy również tematy, które mogą stanowić istotne wyzwanie dla branży kosmetycznej i detergentowej w najbliższym czasie tj. szeroko zakrojone ograniczenia w stosowaniu fundamentalnych składników produktów, w tym wynikające z proponowanej klasyfikacji alkoholu etylowego czy też klasyfikacji substancji pochodzenia naturalnego, a także kwestie związane z prawidłowym wdrożeniem systemu ROP dla opakowań w Polsce – dotychczasowe projekty regulacji nie gwarantowały efektywności systemu budując rozwiązania w oparciu o parapodatek.

W rozmowie z Ministrem podkreśliliśmy ogromne znaczenie dotychczasowej, długoletniej współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, w szczególności z Departamentem Innowacji i Polityki Przemysłowej- nieocenionej i kluczowej dla wypracowania optymalnych rozwiązań i mechanizmów, uwzględniających specyfikę naszych sektorów.

Pan Minister zapewnił PSPKD o woli dalszej otwartości na współpracę oraz dialog z branżami. Zadeklarował także gotowość do wspólnej debaty, celem wypracowywania najlepszych dla branży rozwiązań. Zachęcił również do dalszego kontaktu oraz dzielenia się doświadczeniem i ekspertyzą, które w resorcie są niezwykle cenione.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Następny nadchodzące wydarzenie
19 czerwiec 2024
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

 • Przyjazna Czystość,
 • Charter 2010,
 • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
 • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.