Parabeny są substancjami, które od wielu lat znajdują zastosowanie w bardzo wielu produktach kosmetycznych, spożywczych i farmaceutycznych. Związki te są często kluczowe dla bezpieczeństwa produktów codziennego użytku, ponieważ zabezpieczają żywność, farmaceutyki i kosmetyki przed drobnoustrojami mogącymi działać szkodliwie na zdrowie.
Podczas lutowego posiedzenia Grupy Roboczej ds. Produktów Kosmetycznych przy KE wywiązała się gorąca dyskusja związana z opublikowaniem w grudniu 2010 roku wstępnej opinii Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) w sprawie parabenów. W opinii tej SCCS proponuje zmianę dopuszczalnego stężenia dla propyloparabenu i butyloparabenu.
W chwili obecnej parabeny figurują w załączniku VI do dyrektywy kosmetycznej 76/768/EEC. Maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 0.4% dla jednego estru i 0.8% dla mieszaniny estrów. Zgodnie z powyższą wstępną opinią, dla metyloparabenu i etyloparabenu powyższe stężenia nie ulegają zmianie. W przypadku estrów propylowego i butylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego, SCCS proponuje, aby dopuszczalne stężenie tych związków wynosiło 0.19%.
Podczas posiedzenia Grupy Roboczej ds. Produktów Kosmetycznych przy KE przedstawiono projekt dyrektywy uwzględniającej powyższe zmiany. Ze względu na szerokie zastosowanie parabenów w kosmetykach przemysł, w tym Stowarzyszenie, zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o wydłużenie okresów przejściowych, które umożliwiłyby producentom dostosowanie się do zmienionych przepisów.