INFORMACJA PRASOWA: Pielęgnacja skóry dojrzałej, czyli co drzemie w dobrym kremie

zaproszenieCera dojrzała, to cera szczególnej troski. Nie wybaczy łatwo  złego odżywiania, nadmiaru słońca, niewłaściwej pielęgnacji, balu do białego rana, czy innych grzechów, które w młodości uchodziły „na sucho”.  Skóra z wiekiem staje się cieńsza, bardziej wiotka, delikatna, traci sprężystość i elastyczność, charakteryzują ją niedobór wody i pojawiające się zmarszczki. To naturalne procesy, które zaczynają się już po 30 roku życia i w wielu przypadkach są uwarunkowane genetycznie. Choć nie da się całkiem im zapobiec, możemy je jednak spowolnić, przestrzegając określonych zasad. Jeśli chcemy, aby skóra dłużej wyglądała młodo, należy dbać o nią przez całe życie

Prawidłowej pielęgnacji skóry dojrzałej poświęcone było kolejne spotkanie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, które odbyło się w Warszawie, w Restauracji Pod Gigantami 10 maja 2017 roku. Wykład wygłosiła dr Anna Oborska – chemik, kosmetolog i Dyrektor Generalny Stowarzyszenia. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej ponad 30 dziennikarzy głównych tytułów mediów drukowanych oraz internetowych.

Które czynniki są szczególnie szkodliwe dla kondycji skóry dojrzałej?

Lista ich jest niestety dosyć długa i choć jest to wiedza powszechnie dostępna, wiele kobiet na co dzień zapomina, że zarówno papierosy, alkohol, niedostateczne nawodnienie organizmu, stres, jak i spędzanie dużej ilości czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach nie pozostaną bez skutku dla ogólnej kondycji naszej skóry.– mówi Anna Oborska – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia – Tę listę niestety trzeba uzupełnić o nieprawidłową pielęgnację.

Jak więc z szerokiej półki kremów i preparatów do pielęgnacji wybrać produkt najlepiej odpowiadający potrzebom skóry dojrzałej?

– Tej decyzji warto poświęcić chwilę i przede wszystkim uważnie przeczytać informacje zawarte w opisie produktu. Składników mających dobroczynny wpływ na kondycję skóry dojrzałej jest bardzo wiele. Warto wymienić chociażby witaminy: E i C oraz witaminę oraz prowitaminę A. Witaminy to niezastąpiony oręż w walce z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za uszkodzenia i rozpad związków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Dodatkowo witamina A to naturalny filtr słoneczny, który chroni skórę przed promieniowaniem UV oraz reguluje procesy odnowy naskórka. W walce z wolnymi rodnikami naszym sojusznikiem będą także flawonoidy.  Polecenia warte są także preparaty, w których składzie znajdą się estrogeny i fitoestrogeny odpowiadające za syntezę kolagenu i poziom nawilżenia, a także hamujące utratę wody ze skóry ceramidy, czy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Te składniki są powszechnie stosowane w seriach kosmetyków dedykowanej pielęgnacji skóry dojrzałej. O czym jeszcze należy pamiętać u progu lata?

Mocno i wyraźnie trzeba powiedzieć: opalanie bez należytej ochrony to pierwszy i najsilniejszy czynnik starzenia skóry. Spędzając więcej czasu na słońcu, nigdy nie pomijajmy ważnej kwestii ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy, że promienie UV A wnikają do głębokich warstw skóry właściwej i powodują rozliczne uszkodzenia. Nie ochroni nas przed nimi odzież. Są one odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, powstawanie bruzd i zmarszczek. Nie lepiej ma się sytuacja w przypadku promieni UV B – wnikają one w naskórek, a także do skóry właściwej. Powodują stany zapalne i rumień, a także są przyczyną fotostarzenia i nowotworów. Tu więc stawką jest nie tylko uroda, ale także zdrowie – mówi Anna Oborska.

Skóra dojrzała wymaga więc szczególnej i systematycznej troski oraz dbałości o nią. Pamiętajmy więc o ochronie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – umiejętnym korzystaniu ze słońca a zimą – ochronie przed wiatrem i mrozem. Zapewnijmy naszemu organizmowi odpowiednią ilość snu i starajmy się redukować stres. W pielęgnacji pamiętajmy o filtrach UV, dobrym nawilżeniu skóry i umiejętnym doborze kosmetyków zawierających substancje aktywne.

Agnieszka Sobkowiak
Koordynator komunikacji i PR
Tel. 881 361 611
agnieszka.sobkowiak@kosmetyki-detergenty.pl

O Stowarzyszeniu

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego działa od roku 1992. W roku 2017 Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem „25 lat aktywnego dialogu dla stanowienia lepszego prawa w Polsce i w Unii Europejskiej”.

Członkowie Stowarzyszenia to uznani producenci i dystrybutorzy, a także sieci handlowe, dostawcy surowców oraz inne firmy współpracujące z branżami kosmetyczną i detergentową. Dzięki przynależności do Stowarzyszenia zyskali realny wpływ na funkcjonowanie branży kosmetycznej  i środków czystości – w Polsce i Unii Europejskiej.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest członkiem międzynarodowych organizacji branżowych: Cosmetics Europe,  Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (the International Association for Soaps, Detergents and  Maintenance Products) A.I.S.E. oraz Europejskiej Federacji Aerozolowej (European Aerosol Federation) FEA.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest jedyną organizacją w Polsce działającą w oparciu o synergię przemysłu kosmetycznego i środków czystości.

Reprezentuje ponad 300 marek kosmetycznych i detergentowych. W firmach członków Stowarzyszenia pracuje około 100 tys. pracowników. Jego głos dociera tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje legislacyjne i gospodarcze dla przemysłu kosmetycznego oraz detergentowego.

Członkostwo w Stowarzyszeniu gwarantuje dostęp do aktualnej wiedzy eksperckiej, pomoc w sytuacjach kryzysowych, wsparcie w obliczu nieuzasadnionych ograniczeń, a także atrakcyjne warunki udziału w branżowych konferencjach i szkoleniach.

Dyrektorem Generalnym Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest dr Anna Oborska.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.