Delegacja PSPKD została zaproszona do udziału w konferencji uzgodnieniowej pod przewodnictwem Jarosława Nenemana – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnego m. in. za politykę podatkową – zorganizowanej w związku z zakończeniem konsultacji społecznych w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków skażających alkohol etylowy (nr 775 w wykazie prac legislacyjnych MF). Konferencja odbyła się 20 maja 2024 w siedzibie Ministerstwa Finansów.
Branże kosmetyczną, detergentową i biobójczą reprezentowały dr Anna Oborska – dyrektor generalna PSPKD oraz Agata Jurek-Iwińska – specjalista ds. technicznych i legislacyjnych PSPKD.
W spotkaniu Ministrowi Jarosławowi Nenemanowi towarzyszyli przedstawiciele Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier oraz Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej. Branżę produktów do dezynfekcji i odbiorców tych produktów reprezentowali przedstawiciele:
- Krajowej lzby Gospodarczej
- Ogólnopolskiej lzby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED
- MEDISEPT Sp. z o.o.
- Związek Powiatowych Publicznych Zakładów opieki Zdrowotnej Województwa Podkarpackiego
- Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
- Linegal Chemicals sp. z o.o.
- Orlen Oil sp. z o.o.
- Porozumienie Zielonogórskie
- HBGS FINANSE SA
- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
Podczas spotkania przedstawione zostały najważniejsze kwestie przekazane wcześniej w stanowisku Stowarzyszenia, w tym postulaty:
- utrzymania możliwości dalszego stosowania alkoholu etylowego skażonego alkoholem izopropylowym (10 000 ml na 1 hl 100% alkoholu etylowego) do produkcji produktów biobójczych w opakowaniach powyżej 500 ml (do 5000 ml), również w postaci płynu, bez wskazania konkretnego odbiorcy i sposobu stosowania;
- rozszerzenie możliwości skażania alkoholu etylowego do produkcji produktów biobójczych ketonem etylowo-metylowym (1 l w ilości minimalnej na 1 hl alkoholu etylowego 100%) w opakowaniach o pojemności powyżej 500 ml (do 5000 ml).
W rozmowie z Ministrem wyraziliśmy poparcie dla prac podejmowanych w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów oraz działań zmierzających do wyeliminowania nadużyć związanych z nielegalnym odzyskiem alkoholu etylowego. Podkreśliliśmy, że w ocenie PSPKD proponowana zmiana nie przyczyni się do realizacji tych dwóch założeń – nie ograniczy możliwości wewnątrzwspólnotowego przepływu produktów skażanych alkoholem izopropylowym produkowanym na terytorium innych krajów UE.
Pan Minister zapewnił o woli dalszego dialogu z reprezentantami przemysłu i użytkownikami produktów do dezynfekcji, celem wypracowania najlepszych rozwiązań.
Stowarzyszenie pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Finansów na dalszych etapach procedowania zmiany projektu.