Do 6 września 2021 trwają bardzo krótkie konsultacje społeczne projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (nr UC81). Przed upływem terminu, w którym uczestnicy konsultacji złożą swoje uwagi i rekomendacje, redakcje czasopism “Przegląd Komunalny” i “Energia i recykling” zorganizowały 30 sierpnia 2021 konferencję online “Platforma dyskusyjna ROP”. Jej gościem specjalnym był wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Jako reprezentant branż kosmetycznej i detergentowej do debaty zaproszona została Małgorzata Wadzińska – prezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD). PSPKD było partnerem wydarzenia. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej ponad 350 słuchaczy.
Jacek Ozdoba w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję przedstawił założenia projektu ustawy.
Dyskusja, której uczestnikami byli przedstawiciele Instalacji Komunalnych, producenci opakowań i produktów w opakowaniach, przedsiębiorcy zbierający, przetwarzający i magazynujący odpady, organizacje odzysku opakowań, recyklerzy, klastry odpadowe, samorządowcy i reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, pozwala zdefiniować pierwszy postulat, którym jest wydłużenie czasu konsultacji.
————————
Małgorzata Wadzińska, zabierając głos, zwróciła uwagę, że pośpiech w tym procesie legislacyjnym spowoduje ustanowienie wadliwego prawa, którego błędne założenia będą pociągać w długim okresie liczne negatywne konsekwencje. Ustawa w zaproponowanym przez Ministerstwo brzmieniu nie gwarantuje jakościowych efektów środowiskowych, które powinny być nadrzędnym celem implementacji przepisów dyrektywy unijnej. Jeśli do faktu, że konstruowany system jest nieefektywny dla środowiska, dodamy zagrożenie karami za nieosiąganie przez Polskę celów środowiskowych, zwiększenie podatku od niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych, wzrost kosztów dla firm a także wzrost cen produktów dla konsumenta, wdrożenie ustawy ROP w obecnym jej kształcie będzie poważnym błędem. Dlatego ważne jest, aby Ministerstwo usiadło do stołu z wszystkimi uczestnikami procesu i otworzyło dyskusję z udziałem ekspertów.
——————————
W zgodnej opinii prelegentów i panelistów, zaproponowany projekt ustawy nie posłuży rozwojowi recyklingu i nie pomoże we wdrażaniu idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Polsce. Projekt ustawy skupia się na pozyskiwaniu środków od wprowadzających, nie zapewniając przy tym skutecznego mechanizmu selektywnej zbiórki, recyklingu i ponownego użycia przez przemysł odpadów opakowaniowych. Projekt sprowadza funkcję wprowadzających do roli pasywnych płatników, którzy są zobowiązani do pokrywania kosztów opłaty opakowaniowej, ale są pozbawieni możliwości wpływu na prowadzoną gospodarkę odpadami opakowaniowymi. Wnioskiem, którym wielu z panelistów kończyło swój udział w debacie jest postulat napisania tej ustawy na nowo. Projekt zawiera bowiem tak wiele błędnych założeń, że przekształcenie go w drodze konsultacji w dobrej jakości akt prawny jest po prostu niemożliwe.
Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, we współpracy z Firmami Członkowskimi, opracowuje i przekaże przed 6 września 2021 roku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska stanowisko branży kosmetycznej i detergentowego zawierającej opinie i postulaty zmian do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. O dalszym biegu procesu legislacyjnego będziemy Państwa informować.