Działania Komisji Europejskiej w zakresie uproszczenia informacji o zagrożeniach i oznakowania elektronicznego wkroczyły w kolejny etap prac. Na zlecenie Komisji Europejskiej, dwie firmy konsultingowe (VVA/Conpolicy) przygotowują obecnie ocenę wpływu – Impact Assessment Study on the simplification of labelling requirements for chemicals and the use of e-labelling (w załączeniu – brief badania), której integralną częścią są konsultacje prowadzone z zainteresowanymi sektorami.
Z uwagi na fakt, że inicjatywa ta ma na celu wykorzystanie wniosków z przeglądu rozporządzenia CLP (CLP Fitness check) – jest ona niezwykle ważna dla sektora detergentowego. We wnioskach podkreślano, że obecne etykiety detergentów są przeładowane i nie spełniają potrzeb konsumentów. Jednocześnie zachęcano do rozważenia możliwości oznakowania elektronicznego.
PSPKD jest jedną z organizacji, które VVA/Conpolicy poprosiło o indywidualny udział w konsultacjach i udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących m.in.: perspektywy użytkowników w zakresie oznakowania chemikaliów, oceny wymagań dotyczących oznakowania i potrzeb użytkowników, rozwiązań informatycznych i narzędzi cyfrowych odpowiednich dla oznakowania chemikaliów czy też identyfikacji informacji, które powinny pozostać na etykiecie fizycznej, a które mogły by stanowić elementy oznakowania elektronicznego.
Z racji tego, że wspólny głos branży jest jego siłą, podczas konsultacji, Stowarzyszenie udzieliło odpowiedzi spójnych z wypracowanymi na forum A.I.S.E. (kwestionariusz w załączeniu).
Mamy nadzieję, że wnioski płynące z tego badania będą pomyślne dla sektora detergentowego, a kolejne kroki legislacyjne pozwolą na realne uproszenie etykiet, usunięcie nakładających się wymagań, a także umożliwienie zastosowania narzędzi cyfrowych w oznakowaniu etykiet detergentów.