INFORMACJA: Stowarzyszenie członkiem Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego przystąpiło do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (PKZOP). Jest to niezależna i dobrowolna inicjatywa powołana przez przedstawicieli firm, organizacji branżowych i pozarządowych oraz jednostek certyfikujących. Celem strategicznym PKZOP jest osiągnięcie w Polsce poziomu 100% zrównoważonego oleju palmowego najpóźniej do 2023 roku.

Stowarzyszenie, jako członek PKZOP będzie podejmować działania na rzecz zwiększania wiedzy i świadomości  na temat zrównoważonego oleju palmowego wśród konsumentów i podmiotów działających na polskim rynku.

Olej palmowy pochodzący ze zrównoważonych źródeł to rozwiązanie na rzecz ograniczenia ryzyka wiążącego się z nadmierną eksploatacją lasów tropikalnych oraz ze szkodliwym wpływem upraw tego surowca na żyjące w lasach gatunki zwierząt.

Cel strategiczny PKZOP przybliża członków do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju z Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 przyjętej przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ przez:

  • ulepszanie decyzji zakupowych i inwestycyjnych (Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, Cel 14: Życie pod wodą, Cel 15: Życie na lądzie)
  • ograniczanie światowego głodu i ubóstwa (Cel 1: Koniec z ubóstwem, Cel 2: Zero głodu)
  • promowanie godnych warunków pracy (Cel 8: Wzrost gospodarczy i godna praca)
  • zmniejszanie wpływu na zmianę klimatu (Cel 13: Działanie w dziedzinie klimatu)
  • wpływanie na zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi (Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne, Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja)
  • wpływanie na zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych (Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, Cel 15: Życie na lądzie)

Działania służące realizacji założonych celów to:

  • Wypracowanie wspólnej mapy drogowej do zrównoważonego oleju palmowego w Polsce
  • Stworzenie wspólnej platformy do komunikowania działań oraz podjęcie kampanii edukacyjnej na temat certyfikowanego oleju palmowego w środowisku branżowym, mediach i wśród innych organizacji pozarządowych
  • Przetłumaczenie standardów i głównych procedur dotyczących certyfikacji RSPO na język polski
  • Stworzenie narzędzi edukacyjnych dla firm: case study, warsztaty praktyczne
  • Stworzenie podręcznika rozwiązań stosowanych przez inne firmy/kraje UE
  • Wypracowanie Q & A dotyczących kwestii zdrowotnych, związanych z korzystaniem z oleju palmowego.
  • Sporządzenie raportu efektów realizacji celu 100% zrównoważonego oleju palmowego w Polsce.

Członkami Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego są:

  • Bahlsen Polska
  • BASF Polska
  • Carrefour Polska
  • Control Union Poland Spółka z o.o.
  • Ferrero Polska
  • Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  • Jeronimo Martins Polska
  • LOTTE Wedel
  • Mondelez Polska
  • NepCon
  • Nestlè Polska
  • Unilever Polska
  • WWF Polska
  • Żabka Polska

Osoby zainteresowane działaniami Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zapraszamy na stronę koalicji: http://olejpalmowy.com/

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.