Konferencja prasowa: W zdrowym ciele… zdrowe zęby!

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą na świecie. Dotyka około 5 miliardów ludzi, czyli prawie 80% populacji. Na dodatek nieleczone zęby, to zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Mówili o tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 maja 2015 roku, w Warszawie, w Restauracji Pod Gigantami dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości oraz Paweł Zaborowski – stomatolog i ekspert Stowarzyszenia. Higiena jamy ustnej to temat bardzo ważny. Potwierdziło to liczne grono dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia i urody, których zgromadziła nasza konferencja. Dziękujemy.

O higienie jamy ustnej, czyli jak prawidłowo dbać o zęby.

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą na świecie. Dotyka około 5 miliardów ludzi, czyli prawie 80% populacji. Na dodatek nieleczone zęby, to zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Czy w tej walce jesteśmy bezradni? Najważniejszym sprzymierzeńcem pacjenta jest edukacja – wiedza o tym, jak zdrowo odżywiać się oraz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Z pomocą idą nam także producenci coraz bardziej zaawansowanych akcesoriów i preparatów do higieny jamy ustnej. Taka kompleksowa ochrona zębów daje szansę na zdrowy uśmiech przez długie lata.

Higienie jamy ustnej poświęcone było spotkanie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości 21 maja 2015 roku w restauracji “Pod Gigantami”. Wykład o tym “Co widzi chemik kiedy zagląda do jamy ustnej?” wygłosiła dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia.Lekarz stomatolog Paweł Zaborowski – konsultant medyczny i ekspert Polskiego Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości powiedział o tym “Co widzi stomatolog kiedy zagląda do jamy ustnej?”.

Eksperci biją na alarm – według badań przeprowadzonych w ramach programu “Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” w 2012 roku, próchnicę zębów stwierdza się już u około 80% 6-latków. Dalej ten problem tylko się pogłębia. W grupie wiekowej 12-18 ten problem dotyczy 80-95% nastolatków, a wśród pacjentów 35-44 – już 99,9%. Badania wykazują zresztą, że wiedza o profilaktyce próchnicy jest także bardzo mizerna. Próchnica to problem społeczny.

– Natura wyposażyła człowieka w fantastyczny system obronny: jego elementy to szkliwo – najtwardsza tkanka w organizmie – bariera dla bakterii, ślina, która w składzie zawiera enzymy niszczące bakterie,płytka nazębna, która chroni szkliwo przed działaniem kwasów. I wiele innych. Ale to wszystko na nic, gdy nie zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej. – mówi dr Anna Oborska.

Skoro znane są przyczyny i mechanizm powstawania próchnicy, a także dysponujemy szeroką gamą łatwo dostępnych preparatów zapobiegających chorobom zębów i dziąseł, to wystarczy zabrać się do pracy, by z lekarzem dentystą mieć kontakt tylko przy okresowych kontrolach. W dodatku, dzięki zastosowaniu odpowiednich środków we wczesnych stadiach próchnicy, można odwrócić niekorzystne zmiany w tkance zęba.

Niestety – na tak optymistyczne wnioski nie tylko w Polsce, ale w całej Europie jest jeszcze zbyt wcześnie. Wiedzą o tym autorzy programów edukacyjnych, których celem jest zaznajomienie pacjentów z metodami zapobiegania oraz leczenia próchnicy.

– Próchnica, kojarzona przez większość Polaków jako problem nieleczonych zębów, to problem jednak znacznie bardziej złożony – mówi stomatolog – Paweł Zaborowski – ciągle niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczone zęby i utrzymujące się w obrębie jamy ustnej stany zapalne, mogą prowadzić do chorób serca, cukrzycy, zagrożenia ciąży, czy schorzeń układu oddechowego.

Próchnicy lekceważyć nie można. Jest najczęstszą przyczyną utraty zębów i bólu. Nikt nie wątpi w to, że źle wpływa ona na samopoczucie, poczucie własnej wartości i atrakcyjność dotkniętej nią osoby. A przecież tak niewiele trzeba, żeby tego problemu uniknąć: szczotka, pasta, kubek ciepła woda. Może warto repertuar rozszerzyć jeszcze o płyny do płukania jamy ustnej i nici stomatologiczne. Produktów na rynku jest szeroka gama.

Kontakt:

Agnieszka Sobkowiak

koordynator komunikacji

Tel. 881 361 611

agnieszka.sobkowiak@czystepiekno.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.