Na tę wiadomość czekała ogromnie liczna grupa polskich producentów środków do dezynfekcji: nakaz zgłaszania zamiaru wywozu środków do dezynfekcji do wojewody na mocy rozporządzenia RM z 19 kwietnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii został uchylony. Oznacza to, że zakaz wywozu może nadal dotyczyć ubioru ochronnego (kombinezony, maski, ochraniacze na buty, rękawiczki), nie dotyczy już jednak żadnych środków do dezynfekcji.
Jak już wcześniej Państwa informowaliśmy, w pierwszej kolejności udało się uzyskać wyłączenie dla produktów kosmetycznych o działaniu antybakteryjnym, które również były często zatrzymywane na granicach. W zakresie rozporządzenia wciąż jednak pozostawały produkty zarejestrowane jako biobójcze – również te, które były produkowane poza Polską, a w Polsce jedynie konfekcjonowane (przez tego samego producenta), a następnie zatrzymywane podczas wywozu.
Stowarzyszenie podjęło szereg działań o uchylenie tego zakazu – wystosowaliśmy pisma do Ministra Zdrowia – Pana Łukasza Szumowskiego, a także do Minister Rozwoju – Pani Jadwigi Emilewicz. W imieniu Stowarzyszenia działał również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Informacja o trudnościach naszej branży została przekazana bezpośrednio Wiceministrowi Zdrowia – Panu Januszowi Cieszyńskiemu, podczas webinaru/ telekonferecji zorganizowanego przez ZPP. Stowarzyszenie informowało, że producenci nie otrzymywali żadnej informacji o wstrzymaniu wywozu (po prawidłowym zgłoszeniu do wojewody z 36–godzinnym wyprzedzeniem). Informacja o wstrzymaniu wywozu pojawiała się dopiero po zatrzymaniu środków stoją na granicy. Przedsiębiorcy nie byli także informowani czy zatrzymane produkty zostaną wykupione, czy zwrócone.
Apele Stowarzyszenia kierowane do strony rządowej spotkały się ze zrozumieniem i od tego momentu będą Państwo mogli bez przeszkód eksportować środki do dezynfekcji.