Wiceminister Tadeusz Kościński wraz z reprezentacją wybranych departamentów Ministerstwa Rozwoju (Departament Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Departament Gospodarki Elektronicznej, Departament Polityki Eksportowej, Departament Innowacji, Departament Handlu i Usług), spotkali się 21 listopada 2016 roku z reprezentacją Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia oraz zespół: dr Anna Oborska, Beata Kowalczyk oraz Katarzyna Łubińska.
Celem spotkania było przedstawienie organom administracji rządowej problemów i barier, jakie niosą ze sobą już wprowadzone a także planowane zmiany legislacyjne. Organizatorem spotkania była Krajowa Izba Gospodarcza, której członkiem jest Stowarzyszenie.
Spotkanie było okazją do przedstawienia Ministrowi stanowisk Stowarzyszenia wobec planowanych zmian legislacyjnych:
- potencjalnego zakazu sprzedaży kosmetyków w aptekach
stanowisko Stowarzyszenia:
to szkodliwy zakaz – zarówno z punktu widzenia konsumenta, który straci dostęp do fachowej iformacji farmaceuty, jak i dla przedsiębiorstw dystrybuujących kosmetyki kanałem aptecznym. Ten zakaz oznacza także zniknięcie z rynku wielu cennych produktów, które nie znajdą innego kanału dystrybucji. W efekcie – wiele firm będzie musiało zamknąć działalność.
Ministerstwo Rozwoju wysłuchało argumentów i zwracając uwagę, że Stowarzyszenie powinno dokonać oceny skutków takiej regulacji.
- odrębnego systemu zbiórki odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych i wielomateriałowych
stanowisko Stowarzyszenia:
niezbędne jest uproszczenie systemu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, w szczególności odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych. Tworzenie odrębnego systemu zbiórki tej kategorii odpadów jest nieuzasadnione. Ministerstwo wyraziło zrozumienie dla tego problemu i potwierdziło swoje wsparcie w kwestii organizacji spotkania z Ministrem Środowiska.
W strukturze Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego stworzy specjalną grupę roboczą, której celem będzie przygotowanie oceny skutków potencjalnego wycofania kosmetyków z aptek.