Składniki kosmetyków na wyciągnięcie ręki – nowa odsłona aplikacji COSMILE – COSMILE Europe

Cosmetics Europe uruchomiła 30 listopada 2023 roku aplikację COSMILE Europe –  nowy punkt dostępu do informacji zawartych w bazie danych COSMILE Europe.

Polscy użytkownicy aplikację COSMILE znają już, ponieważ dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest ona dostępna w Polsce już od roku 2022.

Dzięki zaangażowaniu branżowej organizacji Cosmetics Europe obecnie COSMILE Europe to europejska baza składników, która zapewnia łatwy dostęp do wiarygodnych, zweryfikowanych i popartych naukowo informacji na temat blisko 30 000 składników stosowanych w kosmetykach.

Informacje zawarte w bazie pomagają obywatelom Europy zrozumieć, dlaczego dane składniki znajdują się w ich produktach kosmetycznych, jakie mają właściwości i wiele więcej.

Jako branża jesteśmy zobowiązani do dostarczania informacji o składnikach naszych produktów kosmetycznych w prosty i łatwo dostępny sposób. Dzięki aplikacji COSMILE Europe, z nowymi sposobami wyszukiwania i śledzenia składników, dostęp do informacji nigdy nie był łatwiejszy. Mamy nadzieję, że narzędzie to przyczyni się do pomocy obywatelom Europy w wyborze produktów kosmetycznych” – mówi John Chave, Dyrektor Generalny Cosmetics Europe.

Aplikacja dostępna jest w 8 językach. W przyszłości planowane jest wprowadzenie kolejnych wersji językowych. COSMILE Europe to trzy sposoby łatwego wyszukiwania informacji o składnikach kosmetyków.

Dzięki aplikacji użytkownik może:

  • zeskanować kod kreskowy produktu, aby uzyskać informacje o produkcie i jego składnikach
  • wyszuka informacje o składnikach, skanując listę składników na etykiecie produktów
  • ręcznie wyszukiwać informacje o poszczególnych składnikach

Ponadto COSMILE Europe pomaga również śledzić składniki produktów kosmetycznych. Użytkownik może zaznaczyć składniki, które go interesują lub na które ma alergię. Może także stworzyć listę ulubionych produktów z kosmetyków, które zeskanował, aby w dowolnym momencie sprawdzić ich skład.

Wreszcie, użytkownicy mogą również uzyskać informacje na temat tego, w jaki sposób prawo UE zapewnia, że kosmetyki i ich składniki są bezpieczne.

Pierwsza wersja aplikacji została opracowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Kosmetyków, Toalet, Perfum i Detergentów (IKW) przy wsparciu technologicznym health&media GmbH.  Rynek polski był pierwszym rynkiem nie-niemieckojęzycznym – Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i

Obecnie partnerami COSMILE Europe jest 12 stowarzyszeń członkowskich Cosmetics Europe, reprezentujących przemysł kosmetyczny i higieny osobistej na poziomie krajowym udostępniło aplikację COSMILE Europe w języku niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, węgierskim, polskim, rumuńskim i hiszpańskim.

Dlaczego COSMILE Europe?

Długoterminowymi celami inicjatywy są:

  1. Zwiększenie przejrzystości w odniesieniu do produktów kosmetycznych poprzez udostępnianie informacji o składnikach kosmetyków w prostym i dostępnym formacie
  2. Zwiększenie zaufania do branży wśród wszystkich zainteresowanych stron w UE, w tym organów regulacyjnych
  3. Pomoc w edukacji konsumentów, przeciwdziałanie dezinformacji i łagodzenie wpływu wprowadzających w błąd aplikacji dotyczących składników

Stowarzyszeniami partnerskimi COSMILE Europe są:

  • Association of the Austrian Chemical Industry (FCIO)
  • Belgian – Luxembourg Association for manufacturers and distributors of cosmetics, detergents, cleaning products, adhesives and sealants, biocides, related products and aerosol technology (DETIC)
  • Dutch Cosmetics Association (NCV)
  • German Cosmetic, Toiletry, Perfumery and Detergent Association (IKW)
  • Hungarian Cosmetic and Home Care Association (KOZMOS)
  • Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD)
  • Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni)
  • Romanian Union of Cosmetics and Detergent Manufacturers (RUCODEM)
  • Spanish Cosmetics, Toiletry and Perfumery Association (STANPA)
  • Swiss Cosmetics and Detergent Association (SKW)
  • The French Federation for Beauty Companies (FEBEA)
  • UK Cosmetic, Toiletry & Perfumery Association (CTPA).

***

O Cosmetics Europe
Cosmetics Europe jest europejskim stowarzyszeniem handlowym dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Od ponad 60 lat Cosmetics Europe jest głosem przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej w Europie. Naszymi członkami są producenci kosmetyków i środków higieny osobistej, a także stowarzyszenia reprezentujące naszą branżę na poziomie krajowym, w całej Europie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Cosmetics Europe.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.