🌿📜 Rozporządzenie ws. przeciwdziałania wylesianiu a branża kosmetyczna i detergentowa – co trzeba wiedzieć?

W ostatnim czasie wśród coraz większej liczby branż rozbrzmiewają dyskusje na temat tzw. rozporządzenia ws. przeciwdziałania wylesianiu (Rozporządzenie 2023/1115 ws. udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów). Dokument został opublikowany i wszedł w życie jeszcze w czerwcu 2023 r. i zgodnie z jego treścią, powinien być stosowany przez duże i średnie przedsiębiorstwa od 30 grudnia 2024 r., a małe i mikroprzedsiębiorstwa od 30 czerwca 2025 r. Terminy te zbliżają się nieuchronnie, stąd rosnące zainteresowanie tematem, również wśród firm członkowskich PSPKD. W październiku 2025 Komisja Europejska złożyła wprawdzie wniosek o przesunięcie okresu obowiązywania rozporządzenia o rok, natomiast obecnie, aby wejść w życie i realnie dać przedsiębiorcom dodatkowy czas na dostosowanie się do nowych przepisów, wniosek musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE.

Jednak jaki jest zakres rozporządzenia i jakie obowiązki z niego wynikają? Dokument dotyczy bezpośrednio „odnośnych produktów wymienionych w załączniku I, które zawierają odnośne towary (…), były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu”. Konkretna lista odnośnych produktów znajduje się w załączniku I do rozporządzenia i tylko produkty wymienione w tabeli są bezpośrednio objęte jego wymogami. Dla tych artykułów konieczne jest zachowanie należytej staranności przez podmioty wprowadzające po raz pierwszy odnośne produkty do obrotu lub wywożące je poza UE oraz złożenie przez te podmioty oświadczenia o należytej staranności odpowiednim organom.

Produkty końcowe, takie jak kosmetyki czy detergenty, nie są objęte zakresem rozporządzenia, mimo że mogą one zawierać konkretne surowce z załącznika I. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kartonowych opakowań jednostkowych czy transportowych, skrzyń czy palet – jeżeli są one wykorzystywane jako element produktu końcowego lub służą do ich transportu, również nie wchodzą w zakres rozporządzenia. Same w sobie produkty przemysłu poligraficznego, skrzynie i palety są objęte rozporządzeniem tylko w przypadku, gdy znajdują się w obrocie jako produkt sam w sobie.

Dostawcy wymienionych w rozporządzeniu produktów/surowców są zobligowani do przekazywania dalszym uczestnikom łańcucha wartości wszystkich informacji niezbędnych do wykazania, że zachowano należytą staranność i nie stwierdzono żadnego ryzyka. Co do zasady, rozporządzenie nie nakłada wymogów gromadzenia dokumentacji na dalszych użytkowników odnośnych produktów, które zostały już wprowadzone na rynek UE. Ponieważ przygotowanie takiej dokumentacji jest wymogiem prawa, dalszy użytkownik może zakładać, że otrzymany produkt posiada wszelkie wymagane dokumenty. Dla bezpieczeństwa, rekomendowaną praktyką byłoby jednak rozważenie wprowadzenia przez przedsiębiorców na dalszych etapach łańcucha wartości procedur mających na celu weryfikację, czy zakupione odnośne produkty posiadają odpowiednią dokumentację, a zatem są wprowadzone do obrotu zgodnie z wymogami rozporządzenia.

Autorką artykułu jest ekspertka PSPKD – Karolina Chojnacka (karolina.chojnacka@kosmetyki-detergenty.pl)

Artykuł pochodzi z kwartalnika “Kosmetyki i Detergenty” (1/2025).

Gorąco zachęcamy Państwa do prenumeraty tego doskonałego pisma branżowego: https://www.chemiaibiznes.com.pl/sklep

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.