Za nami kolejne bezpłatne szkolenie dla Firm Członkowskich PSPKD z cyklu LEGISLACJA DLA BIZNESU:
143 osoby wysłuchały wystąpienia Beaty Kowalczyk, kierownika ds. technicznych i legislacyjnych PSPKD – która omówiła zmiany nadchodzące w obszarze oznakowania produktów kosmetycznych.
Przez wiele lat lista potencjalnych alergenów zapachowych obejmowała 26 substancji. Po wprowadzeniu zakazu stosowania Butylphenyl Methylpropional (Lilial) oraz Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (HICC, Lyral) – skróciła się do 24 substancji. W konsekwencji przepisów prawnych, które weszły w życie w sierpniu 2023 r., wprowadzony został obowiązek znakowania dodatkowych 56 substancji zapachowych. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/1545 lista powiększyła się zatem do 80 substancji. Są to zarówno substancje syntetyczne, jak też substancje pochodzenia naturalnego – zawarte w olejkach eterycznych, czy ekstraktach roślinnych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom firm, w ramach Cosmetics Europe opracowane zostały wytyczne, które mają stanowić pomoc w zrozumieniu i prawidłowej interpretacji wymagań w zakresie oznakowania alergenów zapachowych. Przewodnik w sposób komplementarny podchodzi do kwestii oznakowania alergenów, dzięki czemu stanowi pomoc w zrozumieniu oraz prawidłowej interpretacji nowych wymagań prawnych.
Przewodnik CE
FINAL_Fragrance_allergens_guide_02_11_2023 (7)
Nowe podejście w oznakowaniu
Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1545 zmienia sposób wyszczególniania poszczególnych alergenów na etykiecie produktu kosmetycznego. Obok dobrze zaznanego podejścia „pojedynczego” (ang. standalone), czyli zastosowania pojedynczej nazwy INCI alergenu, pojawia się nowe podejście „grupowe” (ang. grouped) umożliwiające zastosowanie nazwy INCI, która jest nazwą wspólną i łączy kilka składników.
O czym muszą pamiętać wprowadzający do obrotu produkty kosmetyczne?
Należy zidentyfikować, a następnie zaktualizować dokumentację produktów zawierających zarówno syntetyczne kompozycje zapachowe, jak też naturalne składniki zapachowe, czyli olejki eteryczne, czy wszelkiego rodzaju ekstrakty roślinne. A to oznacza w praktyce zmianę niemal każdej etykiety produktu kosmetycznego.
Uczestnikom szkolenia serdecznie dziękuję za udział – bardzo cieszy nas wyjątkowo wysoka frekwencja.
O kolejnych wydarzeniach organizowanych przez PSPKD dowiedzą się Państwo już wkrótce.