Podczas biomonitoringu w Niemczech – badań służących ocenie stanu środowiska – wykryto w próbkach moczu osób, w tym dzieci w wieku przedszkolnym poziomy ftalanu MnHexP. Źródło narażenia nie jest jednoznacznie określone. Może to wynikać z narażenia na DnHexP (CAS 84-75-3), który jest zabroniony do stosowania w produktach kosmetycznych (załącznik II poz. 1559, Repro 1B). Niemniej jednak, niepokojący dla organów regulacyjnych ds. kosmetyków scenariusz jest taki, że mogą to być śladowe ilości pochodzące z DHHB (CAS 302776-68-7), który jest filtrem UV stosowanym w produktach ochrony przeciwsłonecznej (załącznik VI poz. 28).
Sprawa ta wywołała sporą aktywność medialną w Niemczech. Władze niemieckie stwierdziły jednak, że negatywne skutki zdrowotne są mało prawdopodobne ze względu na niski poziom MnHexP w porównaniu do tolerowanego dziennego spożycia (TDI) oraz wartości HBM tj. wartości stężeń substancji toksycznych w materiale biologicznym. Niemniej jednak, kwestia ta została zgłoszona przez Niemcy do Komisji Europejskiej i zwróciła uwagę innych państw członkowskich. W związku z zaistniałą sytuacją, Komisja Europejska planuje zwrócić się do SCCS z zapytaniem, czy istnieją obawy i potencjalne ryzyko dla zdrowia ludzkiego wynikające ze stosowania DHHB jako filtra UV w produktach kosmetycznych oraz zobligować SCCS do określenia minimalnego bezpiecznego poziomu DnHexP jako zanieczyszczenia, które ze względów technicznych jest nie do uniknięcia w produktach kosmetycznych zawierających DHHB.
W związku z powyższym, bardzo prosimy firmy, które stosują w swoich produktach DHHB, CAS 302776-68-7:
- o wypełnienie załączonego dokumentu (z wyłączeniem kolumn A i F)
- wskazanie w kolumnie E, czy są Państwo zainteresowani ewentualną obroną składnika – jeśli decyzja wymaga więcej czasu, proszę o określenie terminu, do którego może być podjęta
i odesłanie na adres beata.kowalczyk@kosmetyki-detergenty.pl do dnia 17 października 2024.
Więcej informacji dostępnych jest w poniższych linkach:
German authorities conclude exposure to mystery phthalate MnHexP is not health concern (enhesa.com)
Unexpected SVHC phthalate metabolite found in humans, including children – Food Packaging Forum