Powtórka przed sprawdzianem, czyli czy jesteś przygotowany do zmian CLP? 1 czerwca już za chwilę!

Po pierwsze – dobrze wyszkolony zespół. Po drugie – planowanie i gotowość na czas. I wreszcie – właściwie dobrane narzędzia informatycznego wsparcia, to recepta na sukces według Sophie Mathieu – eksperta Europejskiego Stowarzyszenia Detergentowego (AISE), gościa specjalnego i prelegenta konferencji, którą zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości Czyste Piękno. Konferencja odbyła się w hotelu Radisson Blu w Warszawie, 23 kwietnia 2015 roku.

indeks

To nie jest prosta metoda na trudne zmiany legislacyjne, lecz zalecenie takiego postępowania, które pozwoli spełnić warunki nałożone rozporządzeniem nr 1272/2008, które weszło w życie w dniu 20 stycznia 2009, ale część jego zapisów obowiązywać będzie od 1 czerwca 2015 r. CLP wymaga od przedsiębiorstw właściwej klasyfikacji, oznakowania i pakowania niebezpiecznych substancji chemicznych i mieszanin przed wprowadzeniem ich do obrotu. Już 1 czerwca 2015 roku stanie się ono jedynym aktem prawnym mającym zastosowanie zarówno do substancji jak i mieszanin chemicznych.

Wsparcie, jakie producent lub dystrybutor może uzyskać od właściwego stowarzyszenia to czwarty wymieniony przez Sophie Mathieu warunek, po spełnieniu którego firmy, których CLP dotyczy, będą mogły spać spokojnie.

Rozporządzenie dotyczy producentów, importerów, użytkowników i dystrybutorów substancji oraz mieszanin chemicznych, w tym wyrobów aerozolowych. Jest bardzo trudnym rozporządzeniem – zawiera ponad 800 stron, a nad jego wdrożeniem pracuje się latami.

– To jest duża zmiana, i to jest zmiana która swoim zakresem wymusza kooperację. Kooperację, która oznacza zrozumienie istoty łańcucha dostaw, przepływu informacji, roli form zrzeszania się przedsiębiorców w organizacje branżowe, bo tylko wtedy będzie możliwy efektywny dialog z konsumentami. – powiedział o nowych zapisach rozporządzenia CLP dr Maria Andrzej Faliński – Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Byłoby bowiem bardzo niedobrze, gdyby wskutek braku współdziałania handel zamienił się w nadzorcę tego co robi, bądź co dostarcza dostawca i odwrotnie.

CLP to rozporządzenie kłopotliwe – tak dla dużych przedsiębiorstw ze względu na wielość objętych nim produktów, jak i dla firm małych ze względu na szczupłość kadr potrzebnych do wdrożenia.

– W tekście prawnym jest ciągle wiele błędów I niejasności. Boimy się, że wkrótce producenci będą zmuszeni do wdrożenia kolejnych kosztownych zmian. – mówi drugi gość specjalny konferencji – Alain D’haese – Dyrektor Generalny Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

W opinii uczestników ta konferencja była bardzo potrzebna. Bo choć na przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów zostało już niewiele czasu i firmy, które te przepisy obejmą, powinny je zacząć wdrażać znacznie wcześniej, to potrzebne było takie właśnie podsumowanie i wskazanie pułapek i punktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

W konferencji oraz przebiegającej w jej trakcie dyskusji uczestniczyli liczni przedstawiciele urzędów i inspekcji.

Czy takie zmiany to tylko uciążliwość i koszty producentów czy też jakieś korzyści? Celem rozporządzenia CLP jest ułatwienie europejskim przedsiębiorcom globalnej wymiany handlowej i jednocześnie zapewnienie ochrony zdrowia ludzi i środowiska.

– Przedsiębiorcy nie mają innej możliwości, muszą dostosować swoje produkty do wymagań CLP. Jeżeli nie są w stanie tego zrobić swoimi siłami, a często mamy do czynienia z taką sytuacją, to muszą prosić o pomoc niezależnych doradców ze stowarzyszeń, z Biura ds. Substancji Chemicznych czy też z Ministerstwa Gospodarki. – mówi dr Andrzej Kalski – Dyrektor Departamentu Substancji i Mieszanin Niebezpiecznych z Biura Substancji Chemicznych, które objęło konferencję patronatem merytorycznym.

Tych doradców przedsiębiorcy znajdą w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Kosmetyków i Środków Czystości.

– To było bardzo kompleksowe szkolenie. Wiemy od naszych członków, żeobszarze CLP stanowimy dla nich wielką pomoc. – mówi dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości Czyste Piękno. – Naprawdę zachęcam do zrzeszania się. Ciężko jest pojedynczej firmie zrobić rzeczy, które można robić razem.

Konferencję, którą zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości, patronatem merytorycznym objęły: Ministerstwo Gospodarki, Biuro do Spraw Substancji Chemicznych, Europejskie Stowarzyszenie Detergentowe (AISE) oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHID). Patronami medialnymi byli: biotechnologia.pl, Chemical Review oraz Chemia i Biznes.

Następnego dnia Stowarzyszenie zaprosiło swoich członków do udziału w seminarium „Rozporządzenie biobójcze – wybrane aspekty: art. 95, rodzina produktów biobójczych”. Poprowadziła je Pani Katarzyna Szymankiewicz – pełniąca rolę doradcy w Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów w Helsinkach (ECHA).

Kontakt:

Agnieszka Sobkowiak

Koordynator komunikacji

Tel. 881 361 611

agnieszka.sobkowiak@czystepiekno.pl

konferencja_569_x_191

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.