Mikroplastiki w kosmetykach

Opublikowany w styczniu 2019 roku raport ECHA koncentruje przyszłe działania prawne, których celem jest ograniczenia emisji mikroplastików w ogromnej części na branży kosmetycznej. Czy słusznie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezbędna jest analiza danych ilościowych:

  • udział europejskiego sektora produktów kosmetycznych i produktów higieny osobistej w całkowitej emisji mikroplastików do środowiska wynosi 0,1% – 2%[1],[2];
  • największy udział w zanieczyszczeniu środowiska stanowi rozpad dużych elementów z tworzyw sztucznych, opony samochodowe, czy też tworzywowe granulaty i włókna stosowane w odzieży[3];
  • łączna ilość mikroplastików wykorzystana w krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii do produkcji kosmetyków w 2012 r. wyniosła 4360 ton, z czego 93% stanowiły cząstki z polietylenu[4];
  • 97,6% stałych cząstek z tworzyw sztucznych stosowanych w spłukiwanych produktach do złuszczania i mycia skóry oraz produktach do higieny zostało wycofanych przez europejski przemysł kosmetyczny w ramach dobrowolnych programów w latach 2012[5]-2017.

Wydawałoby się zatem iż wszelkie działania – w tym legislacyjne – powinny zmierzać do ograniczenia emisji mikroplastików ze wszystkich źródeł emisji. Tylko takie podejście może przynieść faktyczne korzyści w zakresie ochrony środowiska wodnego.

Tymczasem zakres zaproponowanej przez ECHA definicji wykracza poza problem wymagający rozwiązania tj. odpadów z tworzyw sztucznych. Definicja nie odnosi się do tworzyw sztucznych, ale polimerów. Zważywszy, że nie wszystkie polimery są klasyfikowane jako tworzywa sztuczne, wiele substancji takich jak woski i składniki półstałe, które nie występują w formie stałej w produkcie gotowym, czy też materiały elastomerowe – mogą zostać objęte ograniczeniem. To doprowadzi do utraty kluczowych funkcji wielu produktów.

Raport przewiduje również zakaz stosowania mikroplastików w produktach niespłukiwanych. Zważywszy, że emisja tej grupy produktowej stanowi 2% łącznej emisji ze wszystkich grup produktowych, a koszt będący wynikiem tego ograniczenia stanowi 79,3% łącznych kosztów poniesionych przez wszystkie grupy produktowe, wpływ zakazu na sektor kosmetyczny wydaje się być całkowicie niewspółmierny w odniesieniu do rozkładu kosztów pomiędzy poszczególnymi sektorami.

Raport zakłada także, że dla wszystkich mikroplastików istnieją substancje alternatywne. Branża kosmetyczna wielokrotnie podkreślała, że dla wielu istotnych funkcji (w szczególności dla większości produktów niespłukiwanych), nie są znane substancje alternatywne.

[1] Według Gouin et al, 2015, „Use of Micro-Plastic Beads in Cosmetic Products in Europe and Their Estimated Emission to the North Sea Environment”

[2] Primary microplastics in the oceans: a global evaluation of sources, Raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, 2017 r.

[3] Primary microplastics in the oceans: a global evaluation of sources, Raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, 2017 r.

[4] Plastics in cosmetics: Are we polluting the environment through our personal care?, Raport UNEP, 2015 r.

[5] Według Gouin et al, 2015, „Use of Micro-Plastic Beads in Cosmetic Products in Europe and Their Estimated Emission to the North Sea Environment”, w 2012 r. użyto 4360 ton.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.