W pierwszym anglojęzycznym seminarium dotyczącym oceny bezpieczeństwa, które odbyło się w Warszawie w dniu 30 września 2014 wzięło udział ponad 80 osób. Po prezentacjach dotyczących m.in. strony prawnej oceny bezpieczeństwa w UE, kwalifikacji eksperta, źródeł informacji oraz oceny wnikania w skórę składników aktywnych uczestnicy otrzymali do przedyskutowania pod kątem bezpieczeństwa stosowania trzy różne formulacje.
Formulacje te zostały wysłane do wszystkich uczestników przed spotkaniem, tak aby mieli szansę zebrać dane dotyczące poszczególnych składników i przygotować się do seminarium. W szkoleniu wzięli udział uczestnicy z takich krajów jak: Polska, Litwa, Estonia, Hiszpania czy Belgia.
Seminaria dotyczące oceny bezpieczeństwa odbywają się od wielu lat w języku niemieckim. Pierwsza angielska edycja seminarium została zorganizowana przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości oraz Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i była połączona z targami HPCI, które odbyły się w dniach 1-2 października 2014 w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.
Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do dyskusji w grupach roboczych, zadawali wiele pytań. „ Byliśmy pod dużym wrażeniem” tak na temat uczestników spotkania wypowiedziała się Birgit Huber z IKW – organizator seminarium. Następne seminarium dotyczące oceny bezpieczeństwa planowane jest 2 grudnia w Stambule przy okazji organizowanej konferencji HPCI odbywającej się w dniach 3 i 4 grudnia 2014.
Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że tego typu seminaria mają istotne znaczenie dla ich codziennej pracy i poprosili organizatorów o ponowne zorganizowanie szkolenia w przyszłym roku lub za dwa lata.
Seminaria dotyczące oceny bezpieczeństwa są uzupełnieniem programu edukacyjnego dla osób zajmujących się tą tematyką. Program został uruchomiony w 1998 r i składa się z 7 dwudniowych spotkań dotyczących różnych zagadnień ważnych dla osób zajmujących się oceną bezpieczeństwa w zakresie chemii, toksykologii, dermatologii itp. Prelegentami są specjaliści z różnych dziedzin m.in. wykładowcy akademiccy, przedstawiciele rządowi, specjaliści z branży. Od 2003 r kursy organizowane są w języku angielskim. Każde szkolenie kończy się egzaminem (na zasadzie dobrowolności) z nabytej wiedzy. Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty ukończenia całego cyklu szkoleniowego lub wybranego elementu.
Szkolenie podzielone jest na następujące bloki tematyczne:
- Exposure to Cosmetic Products / Percutaneous Penetration,
- Topical Safety, Immunology and Sensitization,
- ·Metabolism, Kinetics and Structure-Activity Relationships,
- ·Carcinogenesis and Mutagenesis,
- ·General and Systemic Toxicology Including Risk Assessment,
- ·Reproduction Toxicology,
- ·Microbiological Safety of Cosmetic Products.
Wszelkie informacje na temat szkoleń i innych przydatnych informacji dotyczących oceny bezpieczeństwa można znaleźć na stronie: www.safetyassessor.info (wersja angielska) lub www.sicherheitsbewerter.info(wersja niemiecka).
Następne z 7 szkoleń w języku angielskim “Carcinogenesis and Mutagenesis” odbędzie się w dniach 20 i 21 listopada 2014 roku w Berlinie www.safetyassessor.info/training.html.