W październiku 2022 roku Komisja Europejska opublikowała wniosek w sprawie projektu Dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Jest to dokument zmieniający obowiązującą już od 1991 roku dyrektywę, a jego celem jest wprowadzenie dodatkowego, czwartego stopnia oczyszczania ścieków z mikrozanieczyszczeń.
Budżet, który pokryje modernizację istniejących dotychczas instalacji i ich rozbudowę o kolejny etap oczyszczania, miałby być zbierany za pomocą opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, nakładanych na przedsiębiorców w związku z wprowadzaniem do środowiska mikrozanieczyszczeń. Sektory, które w ramach projektu dyrektywy zostały wyraźnie wskazane jako najbardziej zanieczyszczające, to sektor kosmetyczny i farmaceutyczny. Oznacza to, że te dwie gałęzie przemysłu byłyby obciążone finansowo za cały ładunek mikrozanieczyszczeń trafiających do ścieków. Szeroka definicja tych substancji, oparta na kryteriach zgodnych z rozporządzeniem CLP, również stwarza ogromne zagrożenie objęcia opłatami bardzo szerokiej gamy surowców stosowanych w produktach.
PSPKD zabiera głos w sprawie projektu, postulując wdrożenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta opartego o prawdziwą zasadę „zanieczyszczający płaci”, zależnego od ilości i stopnia niebezpieczeństwa uwalnianych substancji, dokładnie określonych w załączniku do dyrektywy, a nie wskazującego konkretne sektory przemysłu.