Od 2019 r. w Komisji Europejskiej trwają prace związane z uregulowanie kwestii oznakowania śladowych ilości środków konserwujących na etykietach detergentów, pochodzących z surowców. Pod koniec marca 2021 Komisja Europejska przedstawiła kolejną propozycję nowego brzmienia sekcji A załącznika VII do rozporządzenia w sprawie detergentów, zmieniającą istniejący przepis dotyczący oznakowania środków konserwujących w detergentach.
Propozycja ta oznacza, że środki konserwujące obecne w karcie charakterystyki składnika detergentu będą musiały być oznakowane, niezależnie od ich stężenia w produkcie końcowym. Utrzymanie tak rygorystycznego podejścia Komisji spowoduje, że ze względu na zmiany składników w recepturze (producent musi posiadać alternatywnego dostawcę na dany surowiec, aby ze względu na nieprzewidziane okoliczności, zachować ciągłość dostawy), konieczne będzie uwzględnienie wielu konserwantów obecnych w bardzo niskich stężeniach, aby zapewnić, że każdy konserwant jest oznakowany.
Od początku prac nad uregulowanie kwestii konserwantów pochodzących z surowców („carry over”) Stowarzyszenie podejmowało szereg działań mających na celu uczynienie propozycji Komisji jak najbardziej praktyczną oraz wykonalną dla Przemysłu. W obecnym stanowisku proponujemy alternatywne sformułowanie zapisów nowego brzmienia sekcji A załącznika VII, polegające na ustaleniu wartości granicznej dla obowiązku oznakowania konserwantów (1/10 wartości stężenia granicznego danej substancji) oraz wprowadzeniu warunku wpływu śladowych ilości konserwantów na kwalifikacje całej formulacji detergentu jako wyrobu poddanego działaniu.
Ustalenie wartości granicznej dla obowiązku oznakowania konserwantów jest kluczowe dla Przemysłu ponieważ gwarantuje jego wykonalność. Ma również zasadnicze znaczenie w kwestii rzetelnej informacji dla konsumenta – wyeliminuje konieczność uwzględniania wielu konserwantów obecnych w bardzo niskich stężeniach, aby zapewnić, że każdy konserwant jest oznakowany.
Państwa Członkowskie mają czas do 13 kwietnia na zgłaszanie swoich uwag do obecnej propozycji KE. Efektem prac będzie zaś pozycja zmiany załącznika VII rozporządzenia detergentowego.