O naturalnych i organicznych kosmetykach na szerokim forum – Forum Branży Kosmetycznej | Warszawa, 3 października 2019

7. Edycja Forum Branży Kosmetycznej (FBK) odbyła się 3 października 2019 roku w hotelu Sofitel Warsaw Victoria i zgromadziła blisko 450 uczestników – menedżerów z handlu i przemysłu.  FOB to unikatowe wydarzenie b2b dla dostawców produktów i usług w branży kosmetycznej. Forum łączy wykłady ekspertów, dyskusje panelowe, prezentacje trendów oraz targi nowości. Jest także doskonałą możliwością nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy potencjalnymi partnerami w biznesie. Uczestnikami forum są producenci, importerzy i dystrybutorzy kosmetyków i chemii gospodarczej a także osoby zarządzające i kupcy sieci handlowych i największych firm dystrybucyjnych w Polsce i na świecie.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego objęło Forum patronatem merytorycznym.

W programie tegorocznego forum znalazła się debata „Kosmetyki naturalne częścią filozofii życia współczesnych konsumentów – fakt czy deklaracje?”. Jej uczestnikiem była dr Anna Oborska – dyrektor generalny Stowarzyszenia.

Podczas debaty jej uczestnicy dyskutowali m. in. o przepisach, które regulują „naturalność” i „organiczność” produktów kosmetycznych, o oznakowaniu produktów naturalnych i organicznych, o ocenie bezpieczeństwa, o tym, jak  bycie „eko”, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój wpływają na biznesowe strategie firm i jakie stawiają przed nimi wyzwania?

Nie mamy odniesienia w prawie tego, co jest naturalne i organiczne. Te kwestie precyzuje wprawdzie Norma ISO 16128, ale norma nie jest obowiązującym prawem – podkreśliła Anna Oborska.

Tradycyjnie dużo emocji wśród uczestników zbudziła kwestia zapisu „nie testowane na zwierzętach”.

–  Zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno deklarować na produktach kosmetycznych „nie testowane na zwierzętach”, ponieważ testowania na zwierzętach tych produktów zabrania prawo. Producent nie może deklarować, że spełnia wymagania prawne, bo to jego obowiązek.powiedziała podczas panelu Anna Oborska.

Aktywną uczestniczką panelu była Pani Elżbieta Andrzejak – wiceprezes zarządu i dyrektor marketingu należącej do Stowarzyszenia firmy MADONIS, która opowiedziała o strategii zrównoważonego rozwoju i wdrożonych przez spółkę działaniach proekologicznych.

Prelegenci panelu byli zgodni: nie można mówić, że kosmetyk deklarowany jako organiczny, jest bardziej bezpieczny. Jeśli kosmetyk jest niebezpieczny, to wprowadzający go na rynek łamie prawo. To dotyczy wszystkich produktów.

Panel zakończony został wnioskiem dotyczącym problemu z jasną certyfikacją kosmetyków naturalnych oraz braku opakowań recyklingowanych. To prawdopodobnie jedne z głównych wyzwań najbliższej przyszłości.

Organizatorem Forum Branży Kosmetycznej jest Wydawnictwo Gospodarcze – wydawca tytułów B2B „Wiadomości Handlowe” i „Wiadomości Kosmetyczne”, właściciel portali wiadomoscihandlowe.pl i wiadomoscikosmetyczne.pl oraz organizator konferencji i kongresów. 7 Forum Branży Kosmetycznej poprowadzili: Katarzyna Bochner-Boguta, redaktor naczelna “Wiadomości Kosmetycznych” i Łukasz Barbacki, właściciel firmy Barbacki Consulting.

Polecamy Państwa uwadze kolejne edycje Forum.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.