Niemal 60 nowych substancji sklasyfikowanych jako CMR zostanie w niedługim czasie włączonych do załącznika II rozporządzenia kosmetycznego, czyli trafią na listę substancji zakazanych do stosowania w produktach kosmetycznych.
Są to substancje CMR – sklasyfikowane jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość na mocy przyjętych już rozporządzeń delegowanych (UE) 2024/197 tj. 21 ATP do CLP oraz 2024/2564 tj. 22 ATP do CLP, jak też procedowanego na forum UE 23 ATP do CLP. Zmiany te wdrażanie są do rozporządzenia kosmetycznego tzw. rozporządzeniami Omnibus CMR – będą to odpowiednio Omnibus VII, VIII i IX.
Wśród nowych sklasyfikowanych jako CMR substancji jest m.in. srebro, salicylan heksylu, o-phenylphenol, dla których branża podjęła działania obronne w ramach procedury o uzyskanie wyłączenia na mocy art. 15 rozporządzenia kosmetycznego. Umożliwia to dalsze stosowanie substancji w warunkach, które zostały uznane i potwierdzone przez Komitet SCCS za bezpieczne.
Warto zauważyć, że początkowo do 23 ATP do CLP miał być włączony olejek z drzewa herbacianego, sklasyfikowany jako działający szkodliwie na rozrodczość (Repr. 1B). Wszystko jednak wskazuje na to, że substancja ta zostanie uwzględniona w kolejnym ATP do CLP, natomiast działania obronne zostały już rozpoczęte.
Autorką artykułu jest ekspertka PSPKD – Beata Kowalczyk (beata.kowalczyk@kosmetyki-detergenty.pl)
Artykuł pochodzi z kwartalnika “Kosmetyki i Detergenty” (1/2025).
Gorąco zachęcamy Państwa do prenumeraty tego doskonałego pisma branżowego: https://www.chemiaibiznes.com.pl/sklep