W trosce o środowisko naturalne oraz zdrowie Europejczyków Komisja Europejska podejmuje szereg działań. Wiele emocji budzą nadal mikroplastiki z tworzyw sztucznych w kontekście przyszłych ograniczeń stosowania ich w ramach rozporządzenia REACH.
Niektóre z państw członkowskich UE, w tym Belgia, Francja, Włochy, Szwecja i Wielka Brytania zaproponowały krajowe zakazy w zakresie celowego stosowania mikroplastików w niektórych produktach konsumenckich – głównie w przypadku mikroplastików w produktach spłukiwanych, w których są one używane jako środki złuszczające i oczyszczające. Zakaz celowego stosowania mikroplastiku w produktach konsumenckich obowiązuje także w USA, Kanadzie i Korei Południowej.
W marcu 2018 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) zaprosiła przedsiębiorców, organizacje handlowe, jednostki naukowe oraz inne zainteresowane podmioty do przedstawienia dowodów („call for evidence”) w procesie przygotowania ewentualnego wniosku w sprawie ograniczeń mikroplastików. Celem konsultacji, które trwały do 11 maja 2018 r. było zebranie informacji o możliwych i zamierzonych zastosowaniach mikroplastików w produktach, które w sposób celowy uwalniają je do otoczenia. Przeprowadzenie takiej analizy miało przyczynić się do rozpoznania społeczno-gospodarczych skutków wprowadzenia ewentualnych ograniczeń.
Obecnie trwają prace nad kolejną inicjatywą podjętą przez KE.
W związku z rosnąca w dużym tempie ilością odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach, Komisja Europejska proponuje wprowadzenie nowych unijnych przepisów dotyczących 10 produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają europejskie plaże i morza oraz zagubione i porzucone narzędzia połowowe. Przegląd dyrektywy objął m.in. chusteczki nawilżone, patyczki kosmetyczne oraz podpaski.
Jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, dla których istnieją łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, zostaną objęte zakazem wprowadzania do obrotu. Produkty, dla których nie ma oczywistych zamienników, zostaną objęte wymogami w zakresie wprowadzenia krajowych limitów dla konsumentów oraz w zakresie projektowania i oznakowania.
Nowe przepisy nałożą na producentów obowiązek częściowego pokrywania kosztów gospodarowania odpadami i ich usuwania, a także kosztów działań informacyjnych.
Ponadto niektóre produkty będą wymagały zestandaryzowanego oznakowania wskazującego, w jaki sposób powinny być składowane odpady oraz informującego o szkodliwym wpływie produktu na środowisko oraz o obecności w produkcie tworzyw sztucznych. Dotyczy to podpasek higienicznych, nawilżonych chusteczek i balonów.
Komisja Europejska przewiduje, że wprowadzenie proponowanej dyrektywy przyniesie zarówno korzyści środowiskowe, jak i gospodarcze.