Rozporządzenie ws. opakowań i odpadów opakowaniowych to dokument, który będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich branż przemysłu – w tym reprezentowanych przez PSPKD producentów kosmetyków, detergentów i środków biobójczych. Wniosek Komisji Europejskiej opublikowany został pod koniec ubiegłego roku w ramach przeglądu obowiązującej obecnie Dyrektywy 94/62/WE ws. opakowań i odpadów opakowaniowych.
Szczególnie istotna jest zmiana charakteru tego aktu prawnego – po przeglądzie nie będziemy mieli już do czynienia jak dotychczas z dyrektywą, lecz z rozporządzeniem unijnym. Oznacza to, że nowe prawo będzie obowiązywało we wszystkich państwach członkowskich UE bezpośrednio, bez konieczności jego implementacji do prawodawstwa krajowego.
Kluczowym celem dokumentu jest ograniczenie powstawania odpadów. Nowe przepisy projektowane w ramach wniosku mają zapewniać, że wszystkie wprowadzane na rynek opakowania będą w pełni przydatne do recyklingu. Określono też konkretne cele dla minimalnej zawartości PCR (post-consumer recycled plastic) w opakowaniach z tworzyw sztucznych, cele dla ponownego wykorzystania opakowań transportowych, cele dla recyklingu odpadów opakowaniowych przez poszczególne państwa członkowskie UE oraz ograniczenia powstawania odpadów w przeliczeniu na mieszkańca. Dokument ma również rozwiązać problem rozbieżnych, krajowych systemów znakowania opakowań, ustanawiając zharmonizowane zasady etykietowania, a także podnosi kwestie minimalizacji opakowań.
PSPKD, reprezentując branżę kosmetyczną, detergentową, biobójczą i aerozolową w Polsce, bierze aktywny udział w konsultacjach prowadzonych przez Komisję Europejską. Nasze stanowisko oraz szczegółowe poprawki do projektu przekazaliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dziękujemy wszystkim firmom członkowskim Stowarzyszenia za aktywny głos w dyskusji, która pozwoliła nam wypracować stanowisko przemysłu.