Nowa inicjatywa A.I.S.E. – projekt PREP-L2 – jeszcze bardziej skoncentrowane płynne detergenty pralnicze!

laundry-963150_1280AISE_200Uruchomienie nowej  inicjatywy obejmującej kolejny etap koncentracji detergentów pralniczych w płynie do prania energicznego (Heavy Duty Low Suds) i do prania delikatnego (Light Duty Low Suds) planuje A.I.S.E. – Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości.

Kto może być uczestnikiem PREP-L2?

PREP-L2 jest skierowany do każdej firmy produkującej lub wprowadzającej na rynek płynne detergenty pralnicze – zarówno  pod markami producenta,  jak i private  label.  W projekcie mogą wziąć udział firmy członkowskie A.I.S.E., firmy przynależące do europejskich stowarzyszeń krajowych, a także firmy niezrzeszone.

Cel PREP – L2

dalsza koncentracja płynnych detergentów pralniczych. Bez wątpienia wprowadzenie na rynek produktów bardziej skoncentrowanych wiąże się z istotnymi korzyściami dla środowiska – nowe bardziej skoncentrowane produkty oraz zmiana nawyków konsumentów dotyczących prania mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia ilości chemikaliów i opakowań, jak również ograniczenia energii wykorzystywanej w procesie wytwarzania, dystrybucji oraz stosowania produktu.

Warunki, które musi spełnić uczestnik projektu PREP – L2

 • osiągnięcie zalecanej dozy dla standardowego załadunku pralki, do prania w wodzie o średniej twardości, nie większej niż 55 ml/pranie przy zachowaniu takiej samej wydajności, w porównaniu z produktami nieskoncentrowanymi
 • optymalizacja zużycia materiałów opakowaniowych dla nowych produktów, poprzez zapewnienie wysokiego poziomu napełnienia, zgodnego przynajmniej z obecnym poziomem napełnienia produktów
 • informowanie konsumentów na temat stosowania skoncentrowanych środków piorących,  w minimalnym zakresie poprzez umieszczenie na opakowaniach produktów materiałów komunikacyjnych sporządzonych przez A.I.S.E.

A.I.S.E. będzie realizować projekt przy wsparciu członkowskich stowarzyszeń krajowych.

Planowane jest uruchomienie projektu w 28 krajach UE oraz 4 krajach EFTA. Firmy mogą zdecydować, w jakich państwach przystąpią do inicjatywy wraz ze wszystkimi swoimi markami.

Przystąpienie  firmy do projektu będzie możliwe po podpisaniu bezpośrednio z A.I.S.E. zobowiązania (Commitment letter).

16-02-01 PREP-L2 Letter of Commitment final

Ważne daty:

 • Data otwarcia: 1 kwietnia 2016
 • Data uruchomienia: 1 kwietnia 2017
 • Data zamknięcia: 31 marca 2018

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z projektem PREP-L2.

Szczegółowe informacje:

 https://www.aise.eu/documents/document/20160229142408-16-02-01_prep-l2_project_description_final_(3).pdf

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Następny nadchodzące wydarzenie
3 Listopad 2020
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

 • Przyjazna Czystość,
 • Charter 2010,
 • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
 • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.