Prace na forum ECHA – będące opinią do przygotowanej na wniosek Komisji Europejskiej propozycji ograniczenia stosowania mikroplastików celowo dodawanych do produktów konsumenckich – dobiegły końca. Wspólna opinia komitetów RAC i SEAC została opublikowana 10 grudnia 2020 r. i stanowi ona podstawę rekomendacji ECHA dla Komisji Europejskiej do podjęcia prac legislacyjnych w zakresie zmiany załącznika XVII do rozporządzenia REACH i wprowadzenia ograniczeń stosowania mikroplastików w produktach konsumenckich.
Pomimo usilnych starań przemysłu w ramach konsultacji publicznych, ostateczna opinia RAC i SEAC nie wnosi istotnych zmian zarówno w zakresie stosowania ograniczeń, jak też terminach okresów przejściowych. Propozycja obejmuje produkty kosmetyczne (spłukiwane i niespłukiwane), detergenty, nawozy i środki ochrony roślin, farby i lakiery oraz wyroby medyczne i przewiduje – od daty wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego załącznik XVII – następujące okresy przejściowe:
- spłukiwane produkty kosmetyczne (inne niż produkty kosmetyczne zawierające mikrogranulki tj. mikroplastiki używane jako materiał ścierny do złuszczania, polerowania, czyszczenia, dla których zakaz stosowania będzie obowiązywać w momencie wejścia w życie rozporządzenia) – 4 lata
- niespłukiwane produkty kosmetyczne – 6 lat
- detergenty – 5 lat
oraz
- dla kapsułkowanych substancji zapachowych w detergentach i produktach kosmetycznych – 5/8 lat
Przekazane przez ECHA rekomendacje stanowić zatem będą podstawę dla przyszłych rozwiązań prawnych, które Komisja Europejska planuje przedstawić do końca II kwartału 2021 r. i być może poddać wstępnej dyskusji na planowanym w czerwcu posiedzeniu Komitetu ds. REACH. Najbliższe miesiące z pewnością przyniosą nam odpowiedź odnośnie kształtu przyszłych rozwiązań prawnych.