KONFERENCJA PRASOWA | Jeśli chcesz mieć piękne włosy – zadbaj o nie!

Sposób uczesania to jeden z czytelnych znaków poszczególnych okresów w historii mody. Moda w tej dziedzinie zmienia się, a charakterystyczne fryzury stały się symbolem pewnych epok i stylu życia (lata 60-te, 70-te, 80-te XX w. itd.). Zmieniają się także metody dbałości o higienę włosów i ich pielęgnacji.

Wraz z postępem nauki w obszarze składników produktów kosmetycznych i odkrywania nowych substancji – o szczególnie cennych właściwościach – pojawiają się innowacyjne produkty wspomagające pielęgnację i regenerację włosów oraz skóry głowy. Jedno bowiem się nie zmienia: zdrowe i lśniące włosy są piękną wizytówką i marzeniem każdej i każdego z nas.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) od 17 lat prowadzi projekty „Nauka dla urody” i „Nauka dla domu”, których celem jest popularyzacja wiedzy eksperckiej i naukowej z obszaru produktów kosmetycznych i detergentowych. To okazja to ciekawych rozmów o faktach i mitach dotyczących tych ważnych dóbr, których w każdej Rodzinie i w każdym domu używamy na co dzień.

Tym razem spotkanie, które odbyło się 5 grudnia 2022 roku w warszawskiej restauracji „AleGloria”, poświęcone było skutecznej pielęgnacji włosów.

Dr inż. Anna Oborska – dyrektor generalna i wiceprezes PSPKD – otworzyła spotkanie przywołując wyniki badania European Consumer Perception Study, które w roku 2022 zostało przeprowadzone przez europejską organizację branżową Cosmetics Europe. Jego celem było poznanie opinii konsumentów na temat kosmetyków.

W badaniu uczestniczyło ponad 6 000 konsumentów z dziesięciu krajów europejskich: Bułgarii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Potwierdziło ono, że kosmetyki są niezbędne na wszystkich etapach naszego życia.

– Dlaczego kosmetyki są aż tak ważne? To są produkty, których używamy na co dzień – pozwalają nam zachować higienę, ale także są kluczowym czynnikiem kształtującym ogólną jakość życia, pewność siebie a nawet poczucie własnej wartości. Trudno nie zgodzić się z  wnioskiem podsumowującym badanie przeprowadzone przez Cosmetics Europe, że używanie kosmetyków wpływa na poprawę komfortu i samopoczucia. – mówiła podczas konferencji dr inż. Anna Oborska.

Jak przywiązanie europejskich konsumentów do produktów kosmetycznych przekłada się na liczby? Przeciętny Europejczyk używa w ciągu dnia 7 różnych produktów kosmetycznych, a w ciągu tygodnia-  13. Wyższe wartości zadeklarowały kobiety, które używają: 9 produktów dziennie i 15 tygodniowo. Rekordzistami europejskimi są osoby z grupy wiekowej 18-24 lat, które używają aż 16 produktów tygodniowo. Wyniki uzyskane w Polsce są nieznacznie wyższe od średniej europejskiej: używamy 8 różnych produktów kosmetycznych dziennie i 13 tygodniowo. Wyniki uzyskane w grupie kobiet: 11 produktów dziennie i 16 w skali tygodnia.

Higiena i pielęgnacja włosów, to zabiegi, które przeprowadzamy każdego dnia. Zmieniają się mody i trendy oraz zwyczaje, ale jedno jest pewne – pielęgnację włosów należy rozpocząć od dobrego umycia włosów i skóry głowy:

Dyskusja o tym jak często należy myć głowę, to temat rzeka – dyskutowany od zawsze.  A prawidłowa odpowiedź jest jedna: tak często, jak skóra głowy tego potrzebuje. Częstotliwość mycia, to sprawa indywidualna.– mówiła dr Anna Oborska.

Dobry szampon usuwa zanieczyszczenia, które znajdują się na włosach: sebum (łój), pot, martwe komórki naskórka, a także resztki preparatów kosmetycznych (lakierów, żeli, wosków, pianek, itp.). Warto dobrać go nie tylko do rodzaju włosów, ale także do potrzeb skóry głowy. Po każdym myciu głowy i włosów, pamiętajmy o zastosowaniu odżywki, która zabezpiecza włos przed uszkodzeniami.

Dr Anna Oborska omówiła składniki powszechnie stosowane w produktach do pielęgnacji włosów, akcentując te, które powinny znaleźć się w składach poszczególnych kategorii: szamponach, produktach kondycjonujących, produktach do stylizacji. To one często decydują o specyficznym działaniu preparatu, który jest przeznaczony do zadbania o włosy szczególnych potrzeb (w tym przetłuszczających się, z tendencją do łupieżu, czy wypadania).

Skoro składniki decydują o skuteczności działania produktu: jak w gąszczu informacji chemicznych może poradzić sobie użytkownik produktów kosmetycznych nie będący profesjonalistą? Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego zachęca do korzystania z największej w Polsce bazy substancji stosowanych do produkcji kosmetyków. Pod adresem cosmile.app użytkownik znajdzie wszystkie informacje, które pomogą mu dokonywać świadomych i poprawnych wyborów.

Jakich rad dotyczących skutecznej pielęgnacji włosów zimą udzieliła na zakończenie spotkania dr Anna Oborska?

Włosy nie lubią skrajnych temperatur. Nośmy czapki – zwróćmy jednak uwagę, żeby nie były zbyt ciasne i nie powodowały podrażnień skóry głowy, czy przepocenia. Dbajmy o dostateczne nawilżenie włosów i skóry głowy – ten efekt osiągniemy poprzez stosowanie odpowiednio dobranych preparatów pielęgnacyjnych a także poprzez dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu. Susząc włosy pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura sprawi, że włosy staną się suche i łamliwe.

Więcej informacji na temat postrzegania przez konsumentów kosmetyków i produktów higieny osobistej znajdą Państwo tu: Cosmetics Europe – The Personal Care Association :: European Consumer Perception Study 2022

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.