Jubileusz za nami!

…a przed nami dalsze wyzwania. Zanim jednak przystąpimy do ich realizacji – przypomnijmy sobie wspólne świętowanie 20 – lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości, które zorganizowane było pod hasłem „Od biznesu do partnerstwa”.

14 grudnia 2012 w pięknej Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego w Warszawie mieliśmy okazję, powspominać minione dwie dekady wspólnych działań, podsumować je oraz porozmawiać o wyzwaniach, przed którymi stoi w chwili obecnej przemysł kosmetyczny i detergentowy. Uroczystość, którą prowadziła Marzena Rogalska wraz z Anną Oborską, Dyrektorem Generalnym Stowarzyszenia, objęta została patronatem następujących instytucji:

  • Biura ds. Substancji Chemicznych,
  • Ministerstwa Gospodarki,
  • Fundacji Nasza Ziemia,
  • Wydawnictwa EPS Media publikującego dwumiesięcznik “Chemia i Biznes”,
  • Wydawnictwa Farmacom – wydawcy kwartalnika “Świat przemysłu kosmetycznego”.

Wśród zgromadzonych obecni byli: Członkowie Stowarzyszenia, Prezesi firm członkowskich, przedstawiciele władz, mediów, eksperci branży kosmetycznej i środków czystości, Partnerzy oraz Przyjaciele Stowarzyszenia.

Gościem honorowym jubileuszu, który uświetnił uroczystość Stowarzyszenia swoim przemówieniem był Pan Jerzy Majchrzak – Dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki.

W trakcie jubileuszu nie zabrakło wzruszających momentów – jednym z nich była projekcja filmu o działalności Stowarzyszenia, będącego jednocześnie podróżą w przeszłość, jak również pokazującego funkcjonowanie Stowarzyszenia dzisiaj.

Po filmie Marzena Rogalska wraz z Dyrektorem Generalnym Stowarzyszenia, Anną Oborską podsumowały ubiegłe lata funkcjonowania Stowarzyszenia. Wśród wielu sukcesów Stowarzyszenia zwrócono szczególną uwagę na model współpracy, który udało się wypracować przez te wszystkie lata. W chwili obecnej Stowarzyszenie stanowi pewnego rodzaju platformę, w obrębie której konkurenci rynkowi mogą bezpiecznie funkcjonować na partnerskich zasadach. Kolejnym kamieniem milowym jest czynna obecność w instytucjach europejskich, takich jak Cosmetics Europe  (Stowarzyszenie jest członkiem Zarządu CE), A.I.S.E., czy też Komisja Europejska. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, że bezpośredni udział w grupach eksperckich Komisji Europejskiej daje wyjątkową możliwość bezpośredniego zgłaszania postulatów Stowarzyszenia do KE, jak również łączy się z posiadaniem wiedzy dotyczącej zagrożeń dla przemysłu wynikających ze zmieniającej się legislacji – wiedza ta jest przekazywana bezpośrednio firmom członkowskim.

Przez 20 lat funkcjonowania na rynku Stowarzyszenie uzyskało pozycję ośrodka opiniotwórczego i eksperta. Podczas jubileuszu wiele mówiono o szkoleniach, warsztatach, publikacjach i współpracy z mediami.

Kolejnym uroczystym momentem jubileuszu było odczytanie przez Dyrektora Generalnego Biura ds. Substancji Chemicznych, panią Lidię Wąsowicz listu gratulacyjnego od Inspektora Jerzego Majki. Inspektor zaznaczył w liście niezwykle istotną rolę Stowarzyszenia jako przedstawiciela ogromnej rzeszy producentów kosmetyków i środków czystości w tworzeniu obowiązującego prawa, wyraził również uznanie dla współpracy Biura ze Stowarzyszeniem. W liście czytamy: “Dla nas stanowicie Państwo przykład Stowarzyszenia, które w sposób niemalże doskonały reprezentuje interesy przemysłu w kontaktach z urzędem…Państwa uwagi były niejednokrotnie uwzględniane w rozmowach prowadzonych na szczeblu międzynarodowym”.

Podczas uroczystości Stowarzyszenie miało przyjemność gościć i wysłuchać prelekcji czołowych ekspertów branży kosmetycznej i środków czystości, w tym przedstawicieli władz i świata nauki.Prezentacje dotyczące przeszłości i przyszłości przemysłu kosmetycznego i detergentowego wygłosili:

– dr Chris Flower – członek Zarządu Cosmetics Europe, Dyrektor Generalny CTPA (“Trendy w przemyśle kosmetycznym”)

– Valérie Séjourné – Dyrektor ds. Komunikacji AISE (“Zrównoważony rozwój szansą na przyszłość”)

– dr Andrzej Kalski – Biuro ds. Substancji Chemicznych (“Bezpieczeństwo produktu wczoraj, a dziś – dokąd zmierzamy”)

Ważnym momentem uroczystości były również podziękowania Prezesa Zarządu Stowarzyszenia, Hanny Jabłońskiej dla osób szczególnie zasłużonych dla Stowarzyszenia – osób które pełniły funkcję Prezesa Zarządu w latach ubiegłych. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Studziński, Irena Gadomska i Małgorzata Wadzińska.

Wieczór  zakończył się uroczystą kolacją, podczas której zebrani goście mogli powspominać miniony czas, jak również  omówić plany na przyszłość.

Wszystkim naszym Członkom, Partnerom, Przyjaciołom na kolejne lata życzymy satysfakcjonującej współpracy!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.