INFORMACJA PRASOWA | MIKROBIOM – fundament zdrowej i pięknej skóry

Jest jak linie papilarne – unikatowy i niepowtarzalny. Na świecie nie ma dwóch osób o identycznej budowie mikrobiomu, bo każdy z nas ma swój indywidualny wzór. Mikrobiom jest bowiem określeniem i sumą wszystkich mikroorganizmów bytujących w ludzkim organizmie oraz na skórze – bakterii, grzybów, wirusów i roztoczy. Wśród nich tych, o których mówimy potocznie dobrei tych, które wykazują właściwości patogenne i chorobotwórcze.

Mikrobiomowi poświęcone było spotkanie prasowe zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego 13 kwietnia 2023 w Warszawie, w restauracji AleGloria. Licznie zgromadzeni Goście spotkania wysłuchali wystąpień ekspertów z firm członkowskich PSPKD. O tym, czym jest mikrobiom skóry i jaką odgrywa rolę, z czego składa się i jakie czynniki wpływają na niego opowiedział dr Piotr Nowaczyk – mikrobiolog, założyciel i dyrektor laboratorium Centrum Badań i Innowacji. O chorobach skórnych związanych z zaburzeniem mikrobiomu skóry oraz pielęgnacji wspierającej odbudowę mikrobiomu skóry opowiedziała Sylwia Poradzisz – mikrobiolożka, członkini zespołu BioTeam.

Spotkanie otworzyła dr Anna Oborska – dyrektor generalna i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), uwagę słuchaczy kierując na europejską premierę bazy składników kosmetycznych COSMILE Europe, która miała miejsce w lutym 2023 roku.

– Od tego momentu baza dostępna jest w 14 wersjach językowych i stała się europejskim standardem na rzecz transparentności. Polską wersję językową przygotowało PSPKD. – mówi dr Anna Oborska – COSMILE Europe, to rzetelne, oparte na dowodach naukowych  źródło informacji o właściwościach i działaniu, pochodzeniu a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych.

Odwiedź stronę https://cosmileeurope.eu/, aby dowiedzieć się więcej. W dalszej opowieści o mikrobiomie i właściwej pielęgnacji to narzędzie okaże się przydatne.

 Mikrobiom – co to jest?

Ludzka skóra jest największym narządem człowieka (jej powierzchnia wynosi 1,8 m2) i stanowi pierwszą linię obrony przed atakiem drobnoustrojów, w tym patogennych.

– Choć trudno to sobie wyobrazić, organizm człowieka zasiedla ponad 10.000 gatunków mikroorganizmów o łącznej masie 2 kg, zdolnych do syntezy 8 mln różnych białek – powiedział dr Piotr Nowaczyk – Liczba komórek mikroorganizmów w i na ciele człowieka jest 10 razy większa niż łączna liczby wszystkich komórek organizmu człowieka.

Dla zdrowej i pięknej skóry fundamentalne jest zachowanie stanu równowagi między poszczególnymi elementami tego skomplikowanego systemu.

Skład mikrobiomu skóry jest zależny od wielu czynników – m.in. od wieku, płci, diety, wykonywanego zawodu, używanej odzieży, stosowanego leczenia (np. antybiotyków) a także od obecności zwierząt domowych w otoczeniu człowieka.

Mikrobiom – kiedy to się zaczyna?

Mikrobiom skóry zaczyna kształtować się już podczas porodu. To wtedy pierwsze bakterie, z którymi ma kontakt noworodek, zaczynają proces zasiedlania jego skóry. Zmienia się wraz z wiekiem – u dzieci do ok. 3 roku życia jego skład gatunkowy jest najbogatszy, u osób dorosłych pozostaje głównie pod wpływem uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych, dlatego inny jest u kobiet i inny u mężczyzn. Skład jego ubożeje u osób starszych.

Błędy, których skutkiem może być zaburzenie mikrobiomu

Za zaburzenia mikrobiomu skóry odpowiadać może wiele błędów – niepoprawnie przeprowadzane zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne – szkodliwe są zarówno nadużycia, jak i zaniedbania. Wskazany jest umiar.

 – Zbyt częste używanie preparatów antyseptycznych i przeciwbakteryjnych, nadmiernie częste mycie skóry twarzy, niedostosowanie rodzaju kosmetyków do potrzeb naskórka, brak ochrony przeciwsłonecznej to główni winowajcy problemu – mówi dr Piotr Nowaczyk. – Niestety jeśli dodamy do tego palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza (smog), złą dietę oraz stres – katastrofa murowana.

Na skórze o zaburzonym mikrobiomie namnażają się patogeny chorobotwórcze, pojawia się skłonność do podrażnień, przyspieszają procesy starzenia się skóry a spowolnieniu ulega jej odnowa. Przesuszenie i nadmierne łuszczenie się skóry, podatność na alergeny i czynniki drażniące, prowadzące do wysypek i zaczerwienienia oraz innych reakcji alergicznych nie pozostawiają wątpliwości  – trzeba działać.

Jak zadbać o mikrobiom skóry?

Benedyktyńska praca, której przyświeca marzenie o pięknej i zdrowiej skórze toczy się w laboratoriach badawczych i rozwojowych. To tu eksperci wielu dziedzin nauki poszukują takich formulacji produktów, które skutecznie rozwiążą problemy skóry.

Mało docenianym parametrem jest pH skóry. Dla mikrobiologa optymalna jego wartość wynosi około 5 – to najlepsze warunki dla utrzymania mikrobiomu w równowadze – mówi Sylwia Poradzisz z BioTeam. – Nieprawidłowe – zbyt wysokie pH – sprzyja namnażaniu organizmów patogennych, które może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry.

Unikajmy zbyt „agresywnego” oczyszczania, nadmiernego złuszczania naskórka, dbajmy o tonizację i odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia.

Preparaty kosmetyczne wspierające odbudowę mikrobiomu

Z myślą o właściwej pielęgnacji wspierającej odbudowę mikrobiomu powstały kosmetyki probiotyczne. W ich składzie znajdziemy PRObiotyki – żywe kultury bakterii probiotycznych, o udowodnionym prozdrowotnym działaniu. Uzupełniają one mikrobiom skóry, regulują jej pH, wzmacniają działanie układu odpornościowego, aby na pojawiające się zagrożenie reagował w sposób prawidłowy.

W składzie tych produktów kosmetycznych znajdziemy także PREbiotyki, czyli substancje pobudzające wzrost i aktywność korzystnych bakterii probiotycznych.

Jak sprawdzić czy kosmetyk jest prawdziwie probiotyczny?

Czytajmy informacje na opakowaniu – szukajmy deklaracji producenta o obecności żywych bakterii. W składzie INCI na opakowaniu powinna być umieszczona nazwa rodzaju/gatunku bakterii np. Lactobacillus, Bifidobacterium. – mówi Sylwia Poradzisz.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) projekty „Nauka dla urody” i „Nauka dla domu”, prowadzi od 18 lat. Ich celem jest popularyzacja wiedzy eksperckiej i naukowej z obszaru produktów kosmetycznych i detergentowych. To okazja to ciekawych rozmów o faktach i mitach dotyczących tych ważnych dóbr, których w każdej Rodzinie i w każdym domu używamy na co dzień.

O Stowarzyszeniu

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), to działająca od roku 1992 organizacja branżowa, która zrzesza firmy branż kosmetycznej i detergentowej. Misją PSPKD jest promocja, rozwój oraz ochrona interesów branży i firm kosmetycznych i detergentowych poprzez tworzenie przyjaznego środowiska. PSPKD reprezentuje branże i swoich Członków w relacjach z administracją państwową, mediami oraz innymi interesariuszami – w Polsce i w Unii Europejskiej. Jest aktywnym uczestnikiem procesów legislacyjnych – przekazuje uwagi i postulaty Firm Członkowskich do nowotworzonych i zmienianych aktów prawnych.

Członkowie Stowarzyszenia to uznani producenci i dystrybutorzy, a także sieci handlowe, dostawcy surowców oraz inne firmy współpracujące z branżami kosmetyczną i detergentową, w tym produktów biobójczych. Uzyskują w PSPKD dostęp do aktualnej wiedzy eksperckiej i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Eksperci Stowarzyszenia udzielają firmom pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami prawa branżowego, często bardzo krótkimi okresami przejściowymi, a także brakiem jednolitych przepisów obowiązujących zarówno w różnych częściach świata jak i samej UE.

PSPKD jest członkiem międzynarodowych organizacji branżowych: Cosmetics Europe,  Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (the International Association for Soaps, Detergents and  Maintenance Products) A.I.S.E. oraz Europejskiej Federacji Aerozolowej (European Aerosol Federation) FEA.

W roku 2021 PSPKD uruchomiło największą w Polsce – liczącą około 30 000 substancji – internetową bazę składników kosmetycznych COSMILE.  Od roku 2023 to narzędzie – po uzyskaniu rekomendacji Cosmetics Europe – dostępne w 14 wersjach językowych pod nazwą COSMILE Europe.

Dyrektorem Generalnym Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest dr inż. Anna Oborska.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.