Przemysł kosmetyczny nie ustaje w wysiłkach w poszukiwaniu cudownych składników, które skutecznie poprawiałyby kondycję skóry, opóźniając procesy starzenia, czy eliminując jej niedoskonałości. W efekcie tych poszukiwań w składach preparatów pielęgnacyjnych pojawiają się nowe substancje syntetyczne. Ale jednocześnie obserwujemy ogromną popularność składników pochodzenia naturalnego, stosowanych do pielęgnacji skóry od stuleci, których powszechnie znane właściwości można współcześnie potwierdzić i udokumentować w drodze badań prowadzonych w laboratoriach.
Składnikom pochodzenia naturalnego w kosmetykach pielęgnacyjnych poświęcone było spotkanie prasowe zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, które odbyło się w Warszawie, w Restauracji Pod Gigantami 19 grudnia 2017 roku. Wykład wygłosiła dr Anna Oborska – chemik, kosmetolog i Dyrektor Generalny Stowarzyszenia.
– Trudno w to uwierzyć, ale wiedza o pielęgnacyjnych właściwościach wielu składników pochodzenia naturalnego sięga niejednokrotnie tysięcy lat – mówi dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia – Doświadczenie i receptury wywodzące się z medycyny ludowej, i doświadczeń zielarni, pozostają dla współczesnych technologów kopalnią wiedzy i inspiracji. Naprzeciw wychodzą im współczesna wiedza i technologia, które pozwoliły naukowo potwierdzić i udokumentować skuteczność poszczególnych składników.
Które z nich zasługują na szczególną uwagę?
– To zależy od efektów jakie chcemy uzyskać. W poszukiwaniu preparatów o działaniu nawilżającym lub wspomagających zwalczanie cellulitu, zalecam poszukać produktów zawierających np. algi. – mówi dr Anna Oborska. – Cerę naczynkową wspomożemy natomiast stosując produkty posiadające w składzie arnikę górską lub kasztanowiec, a także flawonoidy. Lista tych dobroczynnych składników pochodzenia naturalnego jest długa. Pamiętajmy przy tym, że ich jakość może być uzależniona od klimatu, zbiorów, pory roku, warunków glebowych, a także warunków przechowywania i obróbki.
Na koniec postawmy sprawę jasno: wybór pomiędzy formulacją opartą o składniki pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, to wybór, w tle którego są preferencje konsumenta i trendy rynkowe. Nie ulegajmy mitom, że kosmetyki naturalne to te „bezpieczniejsze”, ponieważ bez względu na ich skład i pochodzenie substancji – wszystkie kosmetyki legalnie wprowadzone na rynek podlegają takiej samej, rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa.
Agnieszka Sobkowiak
Koordynator komunikacji i PR
Tel. 881 361 611
agnieszka.sobkowiak@kosmetyki-detergenty.pl
O Stowarzyszeniu
Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego działa od roku 1992. W roku 2017 Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem „25 lat aktywnego dialogu dla stanowienia lepszego prawa w Polsce i w Unii Europejskiej”.
Członkowie Stowarzyszenia to uznani producenci i dystrybutorzy, a także sieci handlowe, dostawcy surowców oraz inne firmy współpracujące z branżami kosmetyczną i detergentową. Stowarzyszenia dociera tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje legislacyjne i gospodarcze dla przemysłu kosmetycznego oraz detergentowego.
Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest członkiem międzynarodowych organizacji branżowych: Cosmetics Europe, Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (the International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products) A.I.S.E. oraz Europejskiej Federacji Aerozolowej (European Aerosol Federation) FEA.
Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest jedyną organizacją w Polsce działającą w oparciu o synergię przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
Członkostwo w Stowarzyszeniu gwarantuje dostęp do aktualnej wiedzy eksperckiej, pomoc w sytuacjach kryzysowych, wsparcie w obliczu nieuzasadnionych ograniczeń, a także atrakcyjne warunki udziału w branżowych konferencjach i szkoleniach.
Dyrektorem Generalnym Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego jest dr Anna Oborska.