INFORMACJA PRASOWA | Jak dbać o dom i domowników – stosowanie detergentów: bezpieczne, skuteczne i w zgodzie ze środowiskiem

Małe kroki do dużych oszczędności. Używaj produktów chemii gospodarczej świadomie – obniżysz koszty, pomożesz także środowisku.

Dbając o nasze domy i najbliższych – ich bezpieczeństwo oraz komfort – dużo czasu i wysiłku poświęcamy sprzątaniu, praniu, zmywaniu naczyń i innym czynnościom, których celem jest usuwanie zanieczyszczeń oraz dbałość o czystość i higienę. Korzystamy z licznych produktów chemii gospodarczej. Pamiętajmy przy tym o stosowaniu się do zaleceń producenta – to droga do optymalnego użycia detergentów. W efekcie ograniczymy domowe koszty, a także wpływ na środowisko.

Zrównoważonemu stosowaniu środków czystości poświęcone było spotkanie prasowe zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego 12 stycznia 2024 roku w Warszawie, w restauracji AleGloria w ramach cyklu edukacyjnego „Nauka dla domu”. Licznie zgromadzeni Goście wysłuchali wystąpienia dr Anny Oborskiej – dyrektora generalnego i wiceprezes Zarządu PSPKD – „Jak dbać o dom i domowników? stosowanie detergentów: bezpieczne, skuteczne i w zgodzie ze środowiskiem”.

– Przemysł detergentowy to ogromnie innowacyjna branża, która nieustannie inwestuje ogromne środki w badania i rozwój. – mówi dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia – Efektem tych prac są coraz bardziej nowoczesne środki czystości. Ich innowacyjność przejawia się w rosnącej skuteczności i możliwościach ograniczenia kosztów – zarówno dla konsumenta i dla środowiska. Dla uzyskania tych efektów ważne jest jednak zwracanie uwagi na zalecenia producenta i stosowanie się do nich.

Główne zalecenie zrównoważonego sprzątania: czytajmy uważnie etykiety! – w szczególności – informacje o dozowaniu środka. Tylko precyzyjne dozowanie preparatu da optymalny wynik. Sypiąc, czy nalewając płyny „na oko”, nie wykorzystujemy w pełni szansy, którą dają nam nowoczesne produkty.

Tymczasem z badań przeprowadzonych przez europejską organizację AISE na próbie ponad 26 tys. osób wynika, że 26% europejskich użytkowników detergentów nie czyta etykiet nigdy, a 25% czyta je czasami. Zaledwie ¼ użytkowników deklaruje, że z treścią etykiet zapoznaje się zawsze.

Oszczędność, to argument dla konsumenta bardzo ważny. Pamiętajmy jednak, że nie mniej istotne jest bezpieczeństwo. Detergenty, to mieszaniny chemiczne, które są bezpieczne dla użytkownika i środowiska, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i przy dochowaniu należytej ostrożności.

– Złotą zasadą bezpiecznego stosowania detergentów jest uważne czytanie informacji umieszczonych na etykiecie. To tu producenci przekazują kluczowe wiadomości dotyczące m. in. dozowania, instrukcji użycia, składu czy niezbędnych środków ostrożności. Część z nich ma formę opisu, a część – piktogramów symbolizujących np. rodzaj zagrożenia. – mówi dr Anna Oborska

Wśród informacji umieszczanych przez producentów na etykiecie znajdują się te wymagane prawem, jak i te umieszczane przez producentów fakultatywnie, dla potwierdzenia szczególnego zaangażowania firm w działania na rzecz konsumentów i środowiska.

Elementem obowiązkowym umieszczanym na etykiecie lub opakowaniu jest kod UFI – ta informacja w przypadku wypadku podczas użycia detergentu jest kluczowa dla identyfikacji mieszaniny. Warto każdorazowo przed użyciem detergentu odnaleźć miejsce, w którym zamieszczono ten numer – będzie łatwiej znaleźć go w sytuacji, w której podenerwowanie związane z incydentem utrudnia poszukiwania.

Producenci na etykiecie zamieszczają także oznakowania woluntarne. Jednym z nich jest ikona CHARTER – umieszczona na produkcie oznacza ona, że producent przystąpił do europejskiej inicjatywy, w której firmy dobrowolnie przyjmują zobowiązania, których beneficjentem są konsumenci i środowisko. Celem tego programu jest promowanie zrównoważonego rozwoju w produkcji detergentów wprowadzanych na rynek. Dzięki niemu, na półkach sklepów pojawiają się produkty bardziej skoncentrowane, w których obniżono dozę np. płynu do prania. Dzięki temu małe opakowanie wystarcza na dłużej. Efekty tej innowacji, to mniejsze zużycie surowców, opakowań, energii i wody w procesie produkcji, ograniczenie potrzeb transportowych i emisji CO2, a także mniejsza liczba odpadów komunalnych. Są także istotne korzyści dla konsumentów, którzy kupując produkty skoncentrowane nabywają mniejsze, a więc lżejsze opakowanie, aby wyprać tyle samo, co wcześniej.

Dr Anna Oborska omówiła liczne wskazówki, których warto przestrzegać, aby wpływ naszych prac domowych na domowy budżet oraz na środowisko był najmniejszy. Piorąc – warto wykorzystać w pełni ładowność pralki, stosować niższe temperatury, a opakowania oddać do recyklingu. Warto zapamiętać: obniżając temperaturę prania z 60° do 30° można zaoszczędzić ponad 60%. Czy warto? Warto!

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) projekty „Nauka dla urody” i „Nauka dla domu”, prowadzi od 19 lat. Ich celem jest popularyzacja wiedzy eksperckiej i naukowej z obszaru produktów kosmetycznych i detergentowych. To okazja to ciekawych rozmów o faktach i mitach dotyczących tych ważnych dóbr, których w każdej Rodzinie i w każdym domu używamy na co dzień.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.