Wczoraj, tj. 21 czerwca 2022, zakończyły się konsultacje publiczne w zakresie rewizji rozporządzenia kosmetycznego (WE) 1223/2009. Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) przedłożyło swoje stanowisko i tym samym wypowiedziało się w istotnych dla branży kosmetycznej kwestiach. Były to kolejne – po udziale w konsultacjach dotyczących mapy drogowej – działania Stowarzyszenia i niezwykle istotny etap procesu legislacyjnego.
Rozpoczęty w 2021 roku proces rewizji rozporządzenia kosmetycznego w dużej mierze jest zgodny z założeniami Strategii na Rzecz Zrównoważonych Chemikaliów (CSS) i ma na celu wdrożenie przewidzianych w Strategii koncepcji:
- GRA (Generic Risk Assessment) i essential use – wprowadzanie zakazu stosowania substancji ze względu na ich klasyfikację w oparciu o ocenę zagrożenia i możliwość uzyskania odstępstwa na ich dalsze stosowanie wyłącznie na podstawie kryterium „istotności zastosowania”
- rozszerzenie mechanizmu GRA na substancje klasyfikowane jako substancje ED, substancje działające szkodliwie na układ nerwowy, immunologiczny, oddechowy, substancje działające szkodliwie na narząd docelowy, czy też substancje PBT, vPvB
- MAF (współczynnik oceny mieszanin) – ocena łącznego działania substancji pochodzących z rożnych produktów
- przyszłości Komitetu SCCS
oraz dodatkowo
- definicji nanomateriału
- zmiany w sposobie oznakowania produktów i możliwości wykorzystania narzędzi cyfrowych w oznakowaniu kosmetyków
Od ponad 40 lat – od wejścia w życie Dyrektywy kosmetycznej w 1976 r. – legislacja kosmetyczna opierała się na zasadzie bezpieczeństwa i zarządzaniu substancjami w oparciu o ocenę ryzyka. Proponowane w ramach rewizji mechanizmy, jak nigdy dotychczas, zbliżają prawodawstwo kosmetyczne do chemicznego i modelu zarządzania opartym na ocenie zagrożenia.