🌍 „Europa nie może czekać. Musi działać teraz.” – To główne przesłanie z konferencji Kompas Konkurencyjności: Europejski przemysł w globalnym wyścigu, zorganizowanej przez EURACTIV Poland i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej W Polsce.
Podczas debaty, której moderatorką była Karolina Zbytniewska (redaktor naczelna EURACTIV.pl), eksperci z różnych instytucji publicznych omówili kluczowe wyzwania, przed którymi stoi europejski przemysł, w tym:
🔸 Zwiększenie innowacji
🔸 Konsekwentna dekarbonizacja
🔸 Poprawa bezpieczeństwa gospodarczego
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Małgorzata Wenerska-Craps (Dyrektor ds. Konkurencyjności, Sekretariat Generalny Rady Unii Europejskiej), Ignacy Niemczycki (Sekretarz Stanu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), Katarzyna Smyk (Dyrektor Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej W Polsce), Monika Sikora (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz Michal Baranowski (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii), którzy podkreślali, że konkurencyjność Europy zależy od szybkich, zdecydowanych działań.
Uczestniczkami konferencji z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego były: dr Anna Oborska oraz Karolina Chojnacka
👉 W trakcie konferencji dr inż. Anna Oborska, reprezentująca branże kosmetyczną i detergentową, zwróciła uwagę na poważny paradoks:
„Równolegle z deklaracjami o deregulacji, prowadzone są intensywne działania na rzecz tworzenia nowych regulacji, które mogą dramatycznie wpłynąć na rynek kosmetyczny i detergentowy. Ograniczenie dostępnych konserwantów i innych składników stosowanych w kosmetykach, czy ryzyko zakazu stosowania tak istotnego surowca jak etanol, to poważne zagrożenia nie tylko dla innowacyjności ale także dla dostępności ważnych, a czasami krytycznych – także dla bezpieczeństwa narodowego – produktów”.
Dr Anna Oborska podkreśliła, jak trudne jest znalezienie równowagi pomiędzy regulacjami a wolnością rynku, wskazując na chaos prawny, który zamiast wspierać, wręcz blokuje rozwój przedsiębiorstw. To dramatyczne zderzenie intencji deregulacyjnych z rzeczywistością nadprodukcji przepisów, która wiąże ręce innowacyjnym branżom.
🔑 Podsumowanie? Konkurencyjność Europy to nie tylko ambitne plany, ale również codzienne decyzje o tym, jak kształtować prawo, które wpływa na działalność przedsiębiorców. W tej grze czas działa na naszą niekorzyść, ale wyścig trwa – i to od nas zależy, w którą stronę pójdziemy.
Bądź na bieżąco! Wkrótce na EURACTIV.pl dostępny będzie raport podsumowujący konferencję.