W załączniku znajdą Państwo przyjęty i opublikowany przez ECHA Wspólnotowy Kroczący Plan Działań na lata 2016 – 2018 (Community Rolling Action Plan – CoRAP), którego celem jest ocena objętych planem substancji oraz wyjaśnienie wątpliwości dotyczących możliwego szkodliwego wpływu tych substancji na zdrowie człowieka lub/i środowisko. W większości przypadków obawy dotyczą takich właściwości jak: rakotwórczość, mutagenność, szkodliwe działanie na rozrodczość, zaburzanie gospodarki hormonalnej, trwałość, zdolność do bioakumulacji oraz szerokie zastosowaniem danej substancji zarówno w przemyśle, jak i przez konsumentów.
Od daty publikacji CoRAP, urzędy właściwe wskazanych w planie państw członkowskich mają 12 miesięcy na przeprowadzenie oceny przypisanych im substancji. Na rok 2016 wskazanych zostało do oceny 39 substancji.
Pragnę zauważyć, że wynikiem oceny może być:
- brak konsekwencji legislacyjnych – stwierdzenie, że substancja nie powoduje zagrożenia dla zdrowia człowieka i nie wpływa szkodliwie na środowisko
- propozycja zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania dla danej substancji
- wprowadzenie ograniczeń stosowania danej substancji – uznanie substancji za stwarzającą szczególnie duże obawy (klasyfikacja jako substancja SVHC)
- podjęcie działań na poziomie krajowym odnośnie danej substancji np. weryfikacja wartości dopuszczalnych stężeń w miejscu pracy