COVID-19 – podsumowanie działań Stowarzyszenia w celu ochrony branży kosmetycznej i detergentowej

Od początku marca, kiedy w Polsce zostały potwierdzone pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, GIS, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Finansów, Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i innymi kluczowymi w tej sytuacji urzędami. Stowarzyszenie przekazuje organom administracji publicznej zgłaszane przez Firmy Członkowskie informacje dotyczące barier handlowych i produkcyjnych, utrudniające firmom funkcjonowanie a także proponuje dogodne dla branż rozwiązania i uproszczenia przepisów.

Dostępność preparatów do dezynfekcji, środków czystości, detergentów, środków higieny osobistej i artykułów higienicznych – zarówno w sektorze publicznym, przemysłowym, specjalistycznym, a także w gospodarstwach domowych – nabrała w ostatnim czasie szczególnego znaczenia. Wiele z naszych firm w tych szczególnych okolicznościach przestawiło produkcję na produkcję preparatów dezynfekujących.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

Dotychczasowe działania podejmowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w zarządzaniu kryzysem COVID-19, skupiały się wokół następujących zagadnień:

Ograniczenia/wstrzymanie wywozu:

20 marca 2020 roku ogłoszono w Polsce stan epidemii, wprowadzając ograniczenia eksportowe. Firma jest zobowiązana powiadomić urząd wojewódzki nie później niż 36 godzin przed zamiarem wywozu/ eksportu środków ochrony indywidualnej i produktów do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń. W wielu przypadkach zgłoszenie skutkuje zakazem wywozu poza Polskę (Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii  – Dz.U. 2020 poz. 491 z późn. zm.).

Ze względu na liczne przypadki wstrzymania eksportu przez służby celne (częstą praktyką jest wstrzymanie transportu na granicy, gdzie wymagane jest pozwolenie na wywóz), Stowarzyszenie interweniuje w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Rozwoju w celu:

  • doprecyzowania przepisów i wprowadzenia procedury, zgodnie z którą przedsiębiorstwo otrzyma informację zwrotną o zakazie wywozu
  • ustanowienia kryteriów dla podlegających obowiązkowi zgłoszenia produktów określanych jako środki dezynfekujące
  • podkreślenia trudnej sytuacji przedsiębiorców, ze wskazaniem na fakt, że wiele firm międzynarodowych poprzez centralizację produkcji w Polsce zaopatruje w towary wiele rynków UE i na świecie
  • uzyskania informacji, co stanie się z zatrzymanymi środkami – czy zostaną one od producenta odkupione, znacjonalizowane, czy też zawrócone do zakładu produkcyjnego.

W chwili obecnej w powyższych działaniach wspiera nas Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ZPP, którego jesteśmy członkiem.

Sektory strategiczne:

Stowarzyszenie przekazało Ministerstwu Rozwoju wniosek o uznanie branży kosmetycznej, detergentowej i produktów biobójczych za „sektory strategiczne”, co oznacza utrzymanie produkcji i funkcjonowanie magazynów / centrów logistycznych.

  • Stowarzyszenie działa proaktywnie w tym zakresie. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami i monitorujemy rozwój sytuacji

Alkohol etylowy i skażalniki:

Sytuacja związana z pozyskiwaniem alkoholu etylowego i środków skażających alkohol etylowy jest niezwykle trudna. W tym celu Stowarzyszenie przedłożyło propozycje uproszczeń legislacyjnych na czas trwania epidemii:

  • czasowe zwolnienie z akcyzy na alkohol etylowy przeznaczony do produkcji produktów biobójczych
  • czasowe zwolnienie z akcyzy na alkohol etylowy przeznaczony do produkcji kosmetyków i produktów toaletowych używanych do utrzymania higieny zewnętrznych części ludzkiego ciała

Aktualne uproszczenia dla branży:

Ścisła współpraca z polskim rządem w zakresie regulacji:

Przekazaliśmy Ministerstwu Rozwoju następujące postulaty i informacje o barierach handlowych i produkcyjnych, zidentyfikowanych w związku z epidemią COVID-19:

  • brak / ograniczona dostępność:
    • etanolu i izopropanolu, drastyczny wzrost cen surowców, ograniczona dostępność skażalników,
    • koformulantów (np. alkohole, zagęstniki, substancji nawilżających)
    • materiału opakowaniowego, np .: butelki o pojemności 30-100 ml, zamknięcia do opakowań, spryskiwacze (problemy w łańcuchu dostaw, brak dostępności opakowań zgodnie z warunkami pozwolenia na obrót produktem biobójczym – zmiana opakowania wymaga zmiany warunków pozwolenia )
  • rekomendację czasowego odstępstwa od wymogów rejestracyjnych dla produktów biobójczych przeznaczonych do dezynfekcji, o których mowa w art. 55.1 BPR i maksymalne uproszczenie procedury rejestracyjnej

W efekcie stałego kontaktu Stowarzyszenia z Ministerstwem Rozwoju i Urzędem ds. Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Leczniczych i Produktów Biobójczych dotyczącego rekomendacji uproszczenia procedur rejestracyjnych mających na celu zwiększenie dostępności środków dezynfekcyjnych, 13 marca 2020 r opublikowane zostało oświadczenie Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w sprawie przyznania odstępstwa od wymogów rejestracyjnych przewidzianych w art. 55 pkt 1 rozporządzenia 528/2012 w sprawie produktów biobójczych w związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, przewidujące

    • pozwolenie na produkt biobójczy na okres do 180 dni
    • bezpłatną aplikację
    • uproszczenie wymagań dla substancji czynnych: akceptacja zarówno zatwierdzonych substancji czynnych jak i substancji czynnych będących w programie przeglądu
    • uproszczenie w zakresie badań skuteczności produktów biobójczych
    • umożliwienie zastosowania w czasie epidemii substancji czynnych od dostawcy spoza listy ECHA zgodnie z art. 95 BPR

Współpraca z innymi organizacjami w obszarze regulacyjnym:

Stowarzyszenie ściśle współpracuje ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, Krajową Izbą Gospodarczą, Forum Rozwoju Przemysłu, których jesteśmy członkiem. W efekcie tej współpracy powstały:

  • Propozycje Stowarzyszenia dotyczące uproszczeń legislacyjnych są częścią apelu/stanowiska Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do polskiego rządu w sprawie tarczy antykryzysowej
  • Propozycje Stowarzyszenia aby uelastycznić zapis utrzymania 1,5 metra odległości pomiędzy pracownikami podczas produkcji (co doprowadzi do zamknięcia części linii ze względu na ich specyfikę) – być może wystarczające byłoby wprowadzenie osłon z pleksi i masek, co stosują już inne kraje.

Pragniemy podkreślić, że Stowarzyszenie nieustannie służy Państwu pomocą i wsparciem, w szczególności w kontekście nowych, a także wszystkich dynamicznie zmieniających się przepisów prawnych oraz regularnie prowadzonego dialogu z polskimi władzami. Zachęcamy również do skorzystania z przygotowanej przez Stowarzyszenie instrukcji dla pracowników dotyczącej ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w miejscach pracy. Jesteśmy i działamy tam, gdzie Państwo nas najbardziej potrzebują.

Załączniki:

Zarządzenie_Koronawirus_16_03_2020

PSPKD_postulaty _24 marca 2020

PSPKD_branże priorytetowe_24 marca 2020

PSPKD_wywóz_środków_dezynfekcyjnych i ŚOI 27.03.2020

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.