COSMILE w POLSCE – rusza etap wprowadzania danych o produktach

Prace nad najnowszym projektem Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD): bazą oraz aplikacją produktów i składników kosmetycznych COSMILE w języku polskim dobiegły końca i system jest już gotowy do przyjęcia danych o produktach.

Zapraszamy Państwa do wprowadzenia danych o produktach do aplikacji.

W aplikacji COSMILE jej użytkownik nie znajdzie opinii, ocen ani wskazań, sugerujących wybór konkretnego produktu. Znajdzie fakty. Wierzymy, że najlepszą decyzję o wyborze kosmetyku podejmuje dobrze poinformowany konsument.

Projekt COSMILE składa się z dwóch platform: internetowej bazy składników INCI oraz aplikacji przeznaczonej na smartfony.

Baza COSMILE

Największa w Polsce, licząca około 30 000 substancji, internetowa baza składników kosmetycznych COSMILE. To rzetelne, oparte na dowodach naukowych źródło informacji o właściwościach i działaniu, a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych. W bazie, wpisując wskazane na opakowaniu nazwy INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), użytkownik znajdzie informację o składnikach i ich funkcji w produkcie. Informacje zawarte w bazie INCI są aktualizowane regularnie. Baza COSMILE – w języku polskim, angielskim i niemieckim – jest dostępna pod adresem: cosmile.app.

Aplikacja COSMILE

COSMILE daje dwie drogi uzyskania informacji o produkcie: pierwsza, to odczyt składu produktu kosmetycznego poprzez skaner INCI. Druga, to skanowanie kodu kreskowego, dostępne w przypadku produktów tych firm, które dołączą do projektu i dokonają transferu informacji.

COSMILE APP | Kto może dołączyć?

Partnerem projektu COSMILE może zostać każda firma, która wprowadza do obrotu w Polsce produkty kosmetyczne. Firmę, która jest zainteresowana wprowadzeniem swoich produktów do aplikacji COSMILE, prosimy o kontakt z biurem PSPKD (cosmile@kosmetyki-detergenty.pl), gdzie otrzymają Państwo szczegółowe informacje o procedurze przystąpienia i wysokości rocznych opłat. Ich wysokość jest uzależniona od liczby wprowadzonych do aplikacji produktów.

COSMILE APP | Jak wygląda proces przekazywania danych do aplikacji?

Firma przystępująca do COSMILE przekazuje dane dotyczące produktów za pomocą formularza – arkusza excel (wzór – w załączniku). Prócz informacji o składnikach produktu, może zamieścić graficzne materiały a także aktywne linki przekierowujące na strony internetowe Firmy lub marki.

Szanowni Państwo,

Zapraszamy Państwa do aktywnego partnerstwa w aplikacji COSMILE – jej uruchomienie, to ważny etap na drodze do rzetelnego informowania użytkowników kosmetyków. To użyteczne narzędzie także dla pracowników sklepów posiadających w swojej ofercie Państwa produkty kosmetyczne, kupców sieci handlowych, pracowników sieci handlowych odpowiedzialnych za produkcję kontraktową (private label), przedstawicieli administracji publicznej, dziennikarzy. Dzięki aplikacji COSMILE, zawartość i właściwości kosmetyków nie będą mieć przed zainteresowanymi osobami żadnych tajemnic. Na aplikację warto także spojrzeć jako na narzędzie, który w przyszłości pozwoli na rezygnację z etykiet na opakowaniach i digitalizację informacji o produkcie, o które od pewnego czasu zabiega branża kosmetyczna i reprezentujące ją Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

COSMILE APP

Aplikacja COSMILE jest dostępna w App Store i Google Play. Z jej pobraniem i instalacją nie wiążą się żadne opłaty. W załączniku – w tym samym pliku co wzór tabeli excel – znajdą Państwo przykładowy kod kreskowy – po jego zeskanowaniu za pomocą COSMILE APP dowiedzą się Państwo, jakie informacje o produkcie otrzyma konsument korzystający z aplikacji.

Aplikacja COSMILE, którą pobiorą Państwo w tej chwili, jest dostępna w języku angielskim. Wersja w języku polskim jest już przygotowana do uruchomienia – pojawi się w App Store i Google Play krótko po tym, jak wgrane zostaną informacje o produktach pierwszych partnerów COSMILE w Polsce.

Mamy nadzieję, że COSMILE będzie dla Państwa pomocnym narzędziem. Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy.

Załącznik:

COSMILE_2022

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.