Po niemal czterech latach prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw dobiegły końca. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 27 sierpnia 2015 roku, a w życie wejdzie 1 stycznia 2016 r.
Obecna ustawa wprowadza możliwość stosowania celnych procedur uproszczonych przy obejmowaniu procedurą wywozu alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach – o co Stowarzyszenie bardzo aktywnie zabiegało od 2012 r.
Zgodnie z naszymi postulatami treść artykułu 7c została zmieniona następująco:
Obecnie obowiązująca ustawa:
Art. 7c
- W przypadku wyrobów akcyzowych nie stosuje się pojedynczego pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o którym mowa w art. 1 pkt 13 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.
- Procedur uproszczonych, o których mowa w art. 76 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, nie stosuje się w odniesieniu do:
1) alkoholu etylowego;
Nowe brzmienie Art. 7c ust. 2 pkt 1:
Art. 7c w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
1) alkoholu etylowego, z wyłączeniem przypadków gdy procedurą wywozu jest obejmowany alkohol etylowy zawarty w kosmetykach objętych pozycjami CN 3304, 3305, 3306 i 3307, perfumach i wodach toaletowych objętych pozycją CN 3303, olejkach eterycznych objętych pozycją CN 3301 i mieszaninach substancji zapachowych objętych pozycją CN 3302”;
Ustawa wprowadza także zmiany będące wynikiem postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie C-313/14 umożliwiające w przypadku przekroczenia norm zużycia alkoholu etylowego, zwolnienie od akcyzy alkoholu, dla którego podmiot zużywający udowodni zużycie zgodne z przeznaczeniem.
Stowarzyszenie brało bardzo czynny udział we wszystkich etapach prac tj.:
- rządowego procesu legislacyjnego: opiniowanie, udział w konsultacjach publicznych, uzgodnieniach zarówno projektu założeń do ustawy, jak i projektu ustawy;
- procesu legislacyjnego na etapie Sejmu: udział w pracach Komisji Finansów Publicznych oraz Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego;
- procesu legislacyjnego na etapie Senatu: udział w pracach Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki Narodowej
Podczas wszystkich rozmów i debat ze stroną rządową aktywnie przedstawialiśmy stanowisko przemysłu, starając się o zaakceptowanie naszych postulatów – proces zakończył się przyjęciem niezwykle istotnych zarówno dla członków Stowarzyszenia, jaki i całej branży rozwiązań.
Bardzo dziękujemy wszystkim Członkom, którzy aktywnie wspierali Biuro Stowarzyszenia swoją wiedzą i ekspertyzą!
Uwaga! Już 2 października 2015 roku zapraszamy Państwa na zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości szkolenie “Deregulacja akcyzowa 2016”. Poprowadzą je wybitni eksperci z kancelarii Parulski i Wspólnicy – Doradcy Podatkowi.
Szczegóły szkolenia znajdą Państwo TU