Na posiedzeniu Sejmu w dniu 13 czerwca 2013 roku uchwalona została od dawna oczekiwana przez przemysł ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, kończąc tym samym długi i skomplikowany proces legislacyjny.
Stowarzyszenie brało aktywny udział w tworzeniu nowego prawa. Ustawa stanowi wdrożenie postanowień dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, a jej głównym celem jest uszczelnienie systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Ustawa zastąpi ustawę z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz część przepisów ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, przejmując w dużej części rozwiązania tych ustaw.
Terminem wejścia w życie nowych wymagań jest 1 stycznia 2014 r.
Z punku widzenia Stowarzyszenia najważniejszym zagadnieniem było doprowadzenie do usunięcia obowiązku kaucjonowania opakowań po produktach niebezpiecznych, co zakończyło się niepodważalnym sukcesem.
Obecnie ustawa przewiduje możliwość zawierania dobrowolnych porozumień w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych powstających z opakowań wielomateriałowych lub z opakowań po środkach niebezpiecznych. Stowarzyszenie bardzo aktywnie uczestniczyło w całym procesie legislacyjnym. Niemniej jednak ustawa w dalszym ciągu zwiera wiele kontrowersyjnych treści i może generować znaczne trudności dla wdrażającego w życie jej postanowienia przemysłu. Radykalne zmiany w obecnym systemie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wykraczają poza postanowienia dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.
Nieuzasadnione jest również wydzielenie ze wspólnego strumienia odpadów konsumenckich opakowań po środkach niebezpiecznych i opakowań wielomateriałowych oraz tworzenie nowych obok obecne sprawdzonych i funkcjonujących systemów zbiorki odpadów. Obecnie trudno wyobrazić sobie wypełnienie obowiązków wynikających z tych zapisów w praktyce.
Przemysł czeka jeszcze dużo problematycznej i intensywnej pracy w zakresie wdrażania w życie nowej ustawy.