Komisja Europejska przyjęła środki legislacyjne mające na celu rozwiązanie problemu przypadkowej ekspozycji na kapsułki do prania z płynnym detergentem wśród małych dzieci. Wprowadzana została zmiana do Artykułu 35(2) oraz dodana nowa sekcja w zał. II rozporządzenia CLP. W ramach nowej sekcji (3.3), KE wprowadziła wymagania odnośnie opakowań zewnętrznych i rozpuszczalnych.
W odniesieniu do opakowań zewnętrznych:
- nieprzezroczyste opakowania,
- zwrot P102 „Chronić przed dziećmi” w widocznym miejscu,
- zamknięcia wielokrotnego użytku, odpowiednio wytrzymałe,
- stabilne opakowanie (self-standing container),
- opakowania z zamknięcie utrudniającym otwarcie przez dzieci.
W odniesieniu do opakowań rozpuszczalnych:
- dodanie środka/związku zniechęcającego/odstraszającego (aversive agent) do rozpuszczalnego filmu np. benzoesanu denatonium, który musi zadziałać 6 sek. po dostaniu się do ust,
- wymaganie aby zawartość kapsułki pozostała w rozpuszczalnym firmie przez 30 sek. w temperaturze 20°C
- wymaganie odnośnie minimalnej wytrzymałości mechanicznej – nacisk co najmniej 300 N.
Środki te będę musiały być wdrożone z dniem 1 czerwca w 2015. Przewidziano jedynie półroczny okres przejściowy dla produktów wprowadzonych do obrotu przed 1 czerwca 2015 r.
Powyższa propozycja została przyjęta przez Komitet ds. REACH w listopadzie, opublikowana zaś 6 grudnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie bardzo aktywnie uczestniczyło w procesie, uzyskując wsparcie władz polskich dla postulatów przemysłu. Stowarzyszenie było przeciwne mierzeniu czasu rozpuszczania kapsułek do prania (zgodnie z pierwotną propozycja komisji). Wymóg udało się złagodzić.
Sukcesem branży jest ustalenie optymalnych warunków rozpuszczalności filmu – 30 sek. i temperatury 20 st. C.
W chwili obecnej Komisja Europejska jest w trakcie wykonywania analiz mających na celu określenie, jak duże zagrożenie dla dzieci stanowią inne kategorie tego typu produktów.