8 listopada 2021 Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (the International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products) A.I.S.E. połączyło siły z Europejską Agencją Chemikaliów ECHA i innymi partnerami w kampanii uświadamiającej na temat kodu UFI (Unique Formula Identifier).
Celem kampanii #UFImattersEU jest edukacja rodziców małych dzieci na temat: czym jest kod UFI i jak w razie wypadku może pomóc w szybszym uzyskaniu precyzyjnej porady lekarskiej.
Kod UFI, to “niepowtarzalny identyfikator postaci czynnej “. UFI można znaleźć na etykiecie lub opakowaniu wielu produktów chemicznych codziennego użytku. Pomaga on w szybkiej identyfikacji produktu i jego składników. Dzięki temu wyspecjalizowane ośrodki mogą udzielać dokładnych porad osobom potrzebującym. Kod UFI jest wymogiem dla różnych sektorów przemysłu objętych rozporządzeniem CLP, w tym dla branży detergentowej.
Ogólnoeuropejska kampania, zainicjowana przez ECHA, A.I.S.E. i inne zainteresowane strony, ma na celu zwiększenie świadomości na temat kodu UFI. Bezpieczne użytkowanie produktów od dawna jest priorytetem branży detergentów i produktów do utrzymania czystości. Celem nadrzędnym #UFImattersEU jest zapobieganie wypadkom, poprzez umożliwienie bezpiecznego użytkowania i bezpiecznego przechowywania produktów. Od 2004 roku detergentowy sektor dobrowolnie wprowadził na opakowaniach ikony i wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania. Ikona Keep Away From Children została włączona do 8. zmienionego wydania GHS w 2019 r.
Co to jest kod UFI?
UFI to 16-znakowy kod, który można znaleźć na produktach chemicznych codziennego użytku, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli nie są używane prawidłowo.
Zgodnie z art. 45 CLP i załącznikiem VIII do tego rozporządzenia importerzy i dalsi użytkownicy wprowadzający niebezpieczne mieszaniny na rynek UE mają dostarczyć wyznaczonym organom szczegółowe informacje na temat swoich mieszanin. W załączniku tym określono również zharmonizowany format powiadomień. Informacje zawarte w zgłoszeniach będą wykorzystywane przez ośrodki zatruć do celów reagowania kryzysowego w przypadku zdarzeń z udziałem tych mieszanin. Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe produkty, które są sklasyfikowane pod względem zagrożeń dla zdrowia lub zagrożeń fizycznych i są sprzedawane konsumentom w UE, muszą posiadać kod UFI. Jednak czasami w lokalnym sklepie można jeszcze znaleźć produkty bez kodu UFI, ponieważ firmy mają czas do początku 2025 r., aby dodać kod do tych produktów, które były już sprzedawane w UE przed 2021 r.