Europejskiemu Zielonemu Ładowi poświęcone było wystąpienie ekspertki PSPKD – Katarzyny Żandarskiej – podczas X Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej.
– To jedna z najbardziej kompleksowych strategii Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, która ma przekształcić Unię w neutralne klimatycznie, sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo o nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce. – powiedziała Katarzyna Żandarska podczas prelekcji – To obszar, nad którym Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego bardzo intensywnie pracuje – prawidłowe wdrożenie nadchodzących zmian legislacyjnych będzie warunkowało funkcjonowanie biznesu na najbliższe lata.
Za tymi celami kryje się szereg inicjatyw, w tym ponad 300 o charakterze legislacyjnym. Większość z nich zostanie zaproponowana i wdrożona w pespektywie dwóch kolejnych lat. Wprowadzone zostaną nowe przepisy w zakresie gospodarki opakowaniami, które mają pomóc przechodzić na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zrewidowana zostanie legislacja chemiczna, w tym rozporządzenie REACH i CLP, aby zapewnić, że nasze środowisko będzie wolne od niebezpiecznych chemikaliów, a konsument osiągnie najwyższy stopień ochrony i bezpieczeństwa, również w zakresie informowania o aspektach środowiskowych produktu.
Ta ważna polityka Unii Europejskiej oznacza również istotne zmiany dla praktycznie każdego sektora gospodarki, również branży detergentowej. Dlatego też Stowarzyszenie czynnie wspiera firmy członkowskie, dostarczając im niezbędnej wiedzy i analiz i informacji w kluczowych obszarach. Strategia przemysłowa na rzecz czystej gospodarki o obiegu zamkniętym czy też dążenie do zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń na rzecz nietoksycznego środowiska, będą kluczowymi inicjatywami mającymi wpływ na branże detergentową. Przedsiębiorców czekają w najbliższym czasie ogromne zmiany i wyznawania zarówno natury implementacyjnej, prawnej i technicznej jak i znaczący wzrost kosztów w zakresie finansowania tworzących się rozwiązań.
Tegoroczna edycja Konferencji odbyła się w formule wirtualnej. Jej celem było przekazanie informacji o aktualnym stanie branży chemii gospodarczej oraz stworzenie platformy wymiany informacji i pomysłów. Konferencję zorganizowało wydawnictwo EPS MEdia. Patronem konferencji byli: Euromonitor International, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego oraz Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Rolę współpracowników medialnych objęły: Biotechnologia.pl, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Kwartalnik Chemiczny “Prawo i Wiedza”, “Przemysł Chemiczny” i “Ważenie Dozowanie Pakowanie”.