Opublikowana w marcu 2022 roku propozycja rozporządzenia ws. ekoprojektowania zrównoważonych produktów (ESPR) jest dokumentem, który stanowi rozszerzenie zakresu stosowania istniejącej dyrektywy 2009/125/EC ws. ekoprojektu dla produktów związanych z energią i jednocześnie jej uchylenie.
Projekt rozporządzenia określa horyzontalne ramy prawne dla niemal wszystkich produktów konsumenckich, w tym produktów kosmetycznych i detergentowych, a konkretne wymogi dla tych kategorii będą określone w ramach sektorowych aktów delegowanych do rozporządzenia.
W związku z opublikowaną propozycją rozporządzenia, od września odbywają się kolejne spotkania Grupy Roboczej ds. Konkurencyjności przy Radzie Europejskiej, podczas których omawiane są kolejne zapisy tego rozporządzenia. PSPKD jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT). Przekazujemy informacje i uwagi branży do instrukcji dla Stałego Przedstawiciela RP, reprezentującego Polskę podczas tych spotkań.
Najnowsze stanowisko PSPKD, przekazane w październiku 2022 roku do MRiT jako wkład do pisemnych uwag do projektu rozporządzenia, zawierało przede wszystkim nasze komentarze w zakresie:
- wykorzystania, oprócz metodologii PEF, również innych, weryfikowalnych metod oceny cyklu życia do określenia wpływu produktu na środowisko;
- rozszerzenia odpowiedzialności za przekazywanie informacji o produkcie na wszystkich uczestników łańcucha wartości;
- określenia uzasadnionych odstępstw od zakazu niszczenia niesprzedanych towarów konsumpcyjnych ze względów bezpieczeństwa, higieny i zapewnienia jakości;
- harmonizacji wymogów dotyczących ekoprojektu i przekazywania informacji na poziomie UE;
- utrzymania możliwości samoregulacji jako wariantu realizacji celów polityki ESPR.