Podczas ostatniego spotkania CARACAL Komisja Europejska zaprezentowała koncepcję rewizji rozporządzenia REACH, przy czym konkretnego projektu legislacyjnego możemy spodziewać się pod koniec 2025 r. Pomimo dotychczasowych konsultacji, wydaje się, że Komisja Europejska konsekwentnie powraca do pierwotnych założeń i prezentowanych modeli/mechanizmów, które mogą stanowić istotne wyzwania dla wielu sektorów przemysłu.
Z uwagi na możliwość przedłożenia uwag do zaprezentowanej przez Komisję koncepcji, w załączeniu przekazujemystanowisko Cosmetics Europe dotyczące rewizji rozporządzenia REACH, z uprzejmą prośbą o zgłoszenie ewentualnych komentarzy/uwag na adres beata.kowalczyk@kosmetyki-detergenty.pl w terminie do dnia 24 kwietnia 2025.
Dokument Cosmetics Europe odnosi się do następujących obszarów:
- Ocena wpływu – Cosmetics Europe wnioskuje o powtórne przeprowadzenie oceny wpływu proponowanych w ramach rewizji rozporządzenia REACH rozwiązań/koncepcji w świetle nowych priorytetów KE jakimi są konkurencyjność i wprowadzanie uproszczeń.
- Ogólne podejście do zarządzania ryzykiem (GRA) w ramach REACH – Cosmetics Europe jest przeciwko rozszerzeniu GRA, które może skutkować wprowadzaniem nieuzasadnionych i nieproporcjonalnych zakazów dla bezpiecznych zastosowań.
- Grupowanie substancji – Cosmetics Europe wnioskuje aby grupowanie substancji stanowiło narzędzie usprawniające proces i zapewniało branży – ze względu na podejmowane różne działania regulacyjne dla substancji – odpowiednią ilość czasu oraz przewidywalność prawną.
- Usprawnienie procesów udzielania zezwoleń i wprowadzania ograniczeń – Cosmetics Europe opowiada się za wprowadzeniem zmian w art. 68 ust. 2 oraz załączniku XVII celem stworzenia skutecznego i efektywnego systemu wprowadzania ograniczeń, któremu towarzyszyć będą mechanizmy odstępstw oparte na bezpieczeństwie/wykazanym bezpiecznym stosowaniu. Ponadto elementem procesu powinna być lista substancji objętych ograniczeniem/zakazem.
- Badania bez udziału zwierząt (NAM) – w ocenie Cosmetics Europe badania przeprowadzane na zwierzętach powinny być egzekwowane wyłącznie w ostateczności tj. tylko wtedy, gdy nie ma innych możliwości. W sytuacji, gdy ECHA uzna testy na zwierzętach za konieczne, Cosmetics Europe opowiada się za wdrożeniem procesu kontroli. Proces ten powinien obejmować komitet ekspertów w zakresie NAM i/lub konsultacje publiczne.
- Spójność w zakresie przepisów dotyczących chemikaliów – Cosmetics Europe wnioskuje o uwzględnienie w ramach rewizji REACH obowiązujących przepisów sektorowych w celu uniknięcia nakładania się obowiązków i eliminowania sprzeczności.