Starania o przyszłą dostępność konserwantów in-can

road-sign-1076229_640Stosowanie produktów do konserwacji (tzw. konserwantów in-can) używanych w wielu ogólnodostępnych i powszechnie stosowanych wyrobach może w najbliższym czasie ulec znacznemu ograniczeniu. Ma to związek z Programem Przeglądu Substancji Aktywnych,  w ramach którego substancje aktywne z grupy 6 (rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych) podlegają obecnie  przeglądowi i ocenie.

Przegląd ten może zakończyć się niezatwierdzeniem części substancji lub drastycznym ograniczeniem stosowania niektórych z tych substancji (np. z uwagi na właściwości alergizujące). W związku z tym kwestia dostępności konserwantów in-can może stać się faktycznym problemem dla przemysłu.

Aktualna lista substancji czynnych stosowanych w tej grupie produktowej jest ograniczona. Niewiele z dostępnych substancji czynnych spełnia wymagania techniczne i jest jednocześnie kompatybilna z danym produktem, co jest wymagane do zachowania jednorodności wyrobów końcowych, przy równoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego produktów. Ponadto w chwili obecnej, mimo wielkiego zaangażowania ze strony przemysłu, dostawców i dalszych użytkowników oraz zainwestowania znacznych ilości środków w prowadzone prace badawcze, brak jest alternatywnych substancji czynnych, mogących znaleźć zastosowanie w tej gałęzi przemysłu.

Konserwanty in-can stanowią fundamentalne znaczenie dla skutecznego i bezpiecznego konserwowania produktów na bazie wody, ponieważ zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów w produkcie, a tym samym wpływają na bezpieczeństwo stosowania takiego wyrobu.

Zbyt małe stężenia substancji konserwujących nie zapewnią bezpieczeństwa mikrobiologicznego produktów, a wąskie spektrum działania konserwantów może mieć negatywne skutki również ze względu na aspekt oporności mikrobiologicznej. Niezbędne jest zatem, utrzymanie różnorodności  tych substancji  nie tylko ze względu na kompatybilność czy wydajność wielu produktów, ale także w celu ochrony zdrowia ludzkiego.

Ponieważ zagrożenie zniknięcia z rynku aktualnie dostępnych konserwantów po zakończeniu programu przeglądu jest coraz bardziej niepokojące dla przemysłu, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego przy współpracy z A.I.S.E. (International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products) podejmuje szereg działań mających na zapewnienia przyszłej dostępności na rynku tych substancji czynnych.

Stowarzyszenie zwróciło się do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o wsparcie w dyskusjach na szczeblu europejskim w kwestii uwzględnienia holistycznego podejścia w ocenie substancji czynnych z grupy 6 w celu podjęcia przez Europejską Agencję Chemikaliów równoczesnej oceny sprawozdań uwzględnienia w procesie zatwierdzania substancji czynnych potrzeb producentów, dostawców jak i użytkowników końcowych.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

AKTUALNOŚCI

WIADOMOŚCI BRANŻOWE

Katarzyna Major

Katarzyna Major

– Starszy Specjalista ds. Legislacyjnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendystka Uniwersytetu w Kassel (Niemcy). Ukończyła podyplomowe studia z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych. Doświadczenia zawodowe zdobywała pracując m.in. w wydawnictwie AGORA S.A. oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2012 r. pracownik Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

agnieszkasobkowiak

Agnieszka Sobkowiak

– Kierownik Komunikacji & PR, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, podyplomowych studiów Polskiego i Europejskiego Prawa Spółek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz London School of Public Relations. Wieloletnia dyrektor ds. PR w Grupie TZMO SA oraz konsultant z zakresu PR. W Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego od roku 2015.

Agata Jurek-Iwińska

Agata Jurek-Iwińska

– Specjalista do spraw Technicznych i Legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków biobójczych, aerozoli i kosmetyków. Absolwentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: Technologia Związków Biologicznie Czynnych i Kosmetyków), związana z obszarem produktów biobójczych i kosmetyków.

Od 2011 r. współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia poprzez prowadzenie zajęć laboratoryjnych w zakresie z chemii kosmetycznej. W latach 2014 – 2016 – pracownik merytoryczny w Wydziale Rejestracji Produktów Biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

beata kowalczyk

Beata Kowalczyk

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze kosmetyków i aerozoli. Absolwentka Wydziału Chemii Akademii Podlaskiej, związana przez wiele lat z branżą chemiczną i medyczną. W latach 2009 – 2015 starszy specjalista w Wydziale Chemii i Farmacji, Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. Członek Korpusu Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej.

W latach 2010 – 2013 członek delegacji polskiej w pracach na forum ONZ nad Konwencją Minamata w sprawie rtęci. Przedstawiciel Polski w Komitecie ds. REACH, Stałym Komitecie ds. kosmetyków oraz Grupie roboczej ds. międzynarodowych aspektów środowiskowych (substancje niebezpieczne).

Katarzyna Żandarska

Katarzyna Żandarska

– Kierownik do spraw Technicznych i Legislacyjnych, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego w obszarze środków czystości i biocydów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Odpowiedzialna za prowadzenie Grupy Roboczej ds. Detergentów w Stowarzyszeniu i za współpracę z A.I.S.E.

Zajmuje się regulacjami dotyczącymi chemikaliów oraz ich praktycznymi implikacjami dla przemysłu, prowadzi doradztwo dla firm w tej kwestii. Zaangażowana w prowadzenie dobrowolnych inicjatyw przemysłu detergentowego, projektów paneuropejskich takich jak:

  • Przyjazna Czystość,
  • Charter 2010,
  • Pierz Mądrze. Mniej znaczy więcej!,
  • Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci (Keep Caps from Kids)

oraz w projekt Stowarzyszenia realizowany we współpracy z Biurem ds. Substancji Chemicznych – Czysty i Bezpieczny Dom, dotyczący wczesnoszkolnej edukacji dzieci na temat bezpiecznego stosowania środków czystości i zachowań proekologicznych w domu.

anna_oborska

dr inż. n. chem. Anna Oborska

– Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Odpowiedzialna za budowanie strategii i rozwój Stowarzyszenia, które od 1992 roku zrzesza przedsiębiorców branży kosmetycznej i detergentowej, dostawców surowców i dystrybutorów. Członek Zarządu Cosmetics Europe, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości ( A.I.S.E.). W latach 2013 – 2015 arbiter Komisji Etyki Reklamy, w latach 2015-2017 członek Zarządu Rady Reklamy. Reprezentant Stowarzyszenia w Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).

Reprezentowała polski przemysł kosmetyczny w Grupie Roboczej ds. Kosmetyków przy Komisji Europejskiej, prezentując stanowiska i uwagi branży. Była ekspertem działających w Komisji Europejskiej grup roboczych ds. Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyków i ds. Deklaracji Marketingowych. W roku 2016 ukończyła trzyletni kurs dotyczący oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, organizowany przez niemieckie IKW/DGK. Reprezentuje branżę kosmetyczną i detergentową w relacjach z przedstawicielami administracji rządowej.

W roku 2021 została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Technicznego nr 335 PKN.

Z wykształcenia chemik – kosmetolog. Pracę doktorską dotyczącą transportu przeznaskórkowego składników czynnych zawartych w kosmetykach obroniła w 2003 roku. Wieloletni wykładowca akademicki z zakresu chemii kosmetycznej i farmakognozji. Jest członkiem rad programowych czasopism branżowych, autorką ponad 150 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą oraz prelegentem na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.